Sponsorlu Bağlantılar

Ölüm dünyanın en acı verici olaylarından birisi olsa da ölen kişinin yakınlarının yapması gereken çeşitli yasal işlemler bulunmaktadır. Ölümden sonra yapılacak resmi işlemler daha önceden bu tip durumlar ile karşılaşmamış kişiler tarafından bilinmediğinden dolayı bu acılı durumunuza işlerinizi kolaylaştırmak adına ölümden sonra yapılacak resmi işlemler hakkında bilgi vereceğiz. Vefat sonrası yapılacak işlemler için belirlenmiş bir süre vardır. Bu süreyi aşmanız durumunda varis durumundaysanız cezai yaptırımlara maruz kalacağınızı bilmenizi isteriz. Bu nedenden dolayı ölüm sonrası işlemler en kısa süre içerisinde gerçekleştirilmelidir.

Öncelikle ölenlere Allahtan rahmet arkada kalanlara ise Allahtan sabır dilerim. Unutmayalım ki bu fani dünya bir gün hepimiz için sona erecek. Bunları düşünüp güzel ahlak sabihibi olmanızı tavsiye derim.

Ölüm olayının bildirim süresi, usul ve yükümlülüğü ölüm olayının; ölümün meydana geldiği, ölüm yeri bilinmiyorsa cesedin bulunduğu, ölüm ulaşım aracı içinde meydana gelmişse, ölünün araçtan çıkarıldığı yer ilçe nüfus müdürlüğüne bildirilmesi zorunludur.

Ölüm olayının bildirilmesi, ölüm olayının haber alındığı tarihten itibaren yetkili makam ve görevliler tarafından örneğine uygun olarak düzenlenen ölüm tutanaklarının en geç 10 gün içinde ilgili ilçe nüfus müdürlüğüne verilmesi veya gönderilmesi suretiyle yapılır.

Ölüm tutanaklarına varsa nüfus cüzdanı da eklenir. Nüfus cüzdanı yoksa bu husus tutanağın ilgili alanında belirtilir.

Ölüm, meydana geldiği yer ve koşullara bağlı olarak aşağıda belirtilen görevliler tarafından bildirilir:

1. Şehir ve kasabalarda 24/4/1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince defin ruhsatı vermeye yetkili olanlar,

2. Köylerde, varsa resmî tabip veya sağlık kuruluşu yetkilileri, yoksa köy muhtarları,

3. Hastane ve bakım evi gibi sağlık kurumlarında kurum amirlikleri,

4. Askeri birliklerde tabipler veya iç hizmet mevzuatına göre kıta komutanlıklarınca görevlendirilmiş olanlar ve askerlik şubeleri,

5. Doğal afetlerde mülkî idare amirlerince görevlendirilecek memurlar,

6. Adlî olaylarda ve kazalarda ilgili Cumhuriyet savcılıkları, olayın meydana geldiği tarihten itibaren, dış temsilcilikler ise olaydan haberdar oldukları tarihten itibaren on gün içerisinde Genel Müdürlüğe ya da nüfus müdürlüğüne bildirmekle yükümlüdürler.

Ölüm er ya da geç herkesin yüzleşmek zorunda kalacağı bir gerçektir. Bu nedenden dolayı dünya nimetlerinin görkemine kapılmak yerine biraz da ahıreti düşünerek bu yönde uğraşlar içerisinde bulunmamızda fayda var. Bu dünyada yapılan iyilikler ve kötülükler öldükten sonra karşımıza çıkacaktır. Bu nedenden dolayı hepinizin iyi bir insan olarak hayata gözlerini yummasını temenni ederiz.

sponsorlu bağlantılar

13 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler