Sponsorlu Bağlantılar

Obruk nedir, İç Anadolu bölgesinde neden obruk oluşur, Obruk nerelerde oluşur ve obruklar nasıl oluşur konusunda sizlere detaylı bilgi vermek adına bu makalemizi açmış bulunmaktayız. Ülkemizde obruklar en çok İç Anadolu bölgesinde oluşmaktadır. Obrukların genel oluşum şekli yer çökmesinin meydana gelmesidir. Gelin obruklar hakkındaki detaylı bilgiye birlikte göz atalım. Obruklar çoğu zaman can almasından dolayı dikkat edilmesi gerekilen doğa olaylarından birisidir. Etrafınızdaki kişileri makalemizi okuduktan sonra bilinçlendirmenizi temenni ederiz.

Obruk Nedir? Obruk Nerelerde Nasıl Oluşur?
[toc class=”toc-right”]

Obruk nedir?

Obruk yerin alt tabaklarında kendiliğinden meydana gelen çöküntüler sonucunda oluşan derin çukurlardır. Obruklar yer altında büyük mağaraların oluşması ve üst tabakanın bu boşluklar nedeniyle çökmesi sonucunda oluşan genelde çapı 10-50 metre arasında olan derin çukurlara verilen isimdir.

Obruk nasıl oluşur?

Obruk yer altında bulunan suların zaman içerisinde tabakaları aşındırarak büyük boşluklar oluşturması sonucunda meydana gelir. Suyun neden olduğu bu boşlukları üst tabaklar çökerek doldurur ve bu neticede yer üstünde derin çukurluklar meydan agelin. Obruk oluşumun en büyün nedenlerinden birisi de yer altı sularının bilinçsiz kullanılmasıdır. Yer altında bulunan suların çekilmesi sonucu boşluklar oluşur ve yeryüzünde çökmeler meydana gelir. Obruk oluşumunu engellemek için yer altı sularının bilinçsiz kullanılmasına son verilmesi gerekiyor.

Obruk nerelerde oluşur?

Obruk genel olarak kurak olan ve yer altı suları bakımından zengin olan yerlerde oluşur. Özellikle bu tanıma ülkemizde iç Anadolu bölgesi uyduğundan en çok obruklarda iç Anadolu bölgesinde meydana gelmektedir. Özellikle Konya ovasında su sıkıntısı yaşandığından yer altı suları bilinçsiz kullanılır. Bu bilinçsiz kullanım neticesinde de obruklar meydana gelmektedir.

Obruk Resimleri

Obruk Nedir Obruk Nerelerde Nasıl Oluşur

Obruk Nedir Obruk Nerelerde Nasıl Oluşur

Obruk Nedir Obruk Nerelerde Nasıl Oluşur

Obruk nedir, İç Anadolu bölgesinde neden obruk oluşur, Obruk nerelerde oluşur ve obruklar nasıl oluşur konusu hakkında bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

12 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler