Sponsorlu Bağlantılar

Nitrik asit nedir, nitrik asit nerelerde kullanılır, nitrik asit nasıl kullanılır konulu makalemize hoş geldiniz. Bu yazı dizimizde kuvvetli bir asit türü olan nitrik asit hakkında bilgi vermek istiyoruz. Nitrik asit saf haldeyken insan sağlığını tehdit edebilecek düzeyde tehlikeli bir sit türüdür. Gelin nitrik asit hakkında yazmış olduğumuz makalenin devamına bir göz atalım.

Nitrik asit nedir: Sodyum nitratın sülfürik asit ile birlikte ısıtılması yoluyla elde edilen nitrik asit renksiz, suya oranla ağır ve yağsı bir asit türüdür. 1. Dünya savaşı sırasında zor durumda kalan Almanya patlayıcı yapabilmek için bol miktarda nitrik aside ihtiyaç duydu ancak o yıllarda soyum nitrat üreticisi olan Şili ile Almanya’nın arası kötüydü. Başka hiçbir yerden bu asidi tedarik edemeyen Almanya başka yollardan nitrik asit üretebilmek adına çalışmalar yaptı. Başak yollardan nitrik asit elde etmesi için Alman kimyacı Fritz görevlendirildi. Havda bulunan azottan amonyak elde eden Fritz daha sonra elde dilen amonyağı üst sıcaklık değerlerine ulaştırarak ve oksijenle birleştirerek nitrik asit üretmeyi başardı.

Nitrik AsitNitrik asit nerelerde nasıl kullanılır: Nitrik asidin metalleri eritme özelliği bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı özellikle bakır oymacılığı sektöründe bakır ürünlere şekil vermek için kullanılmaktadır. Ayrıca nitrik asit sayesinde metallerin saflık derecesi belirlenmektedir. Nitrik asidin en çok kullanıldığı yer savaş sanayisidir. Günümüz teknolojisiyle üretilen patlayıcı maddelerin büyük kısmında nitrik asit bulunmaktadır. Nitrik asit bomba yapımında kullanıldığı için özel belgeler dışında satışı yapılmamaktadır. Bunları dışında nitrik asit gübre yapımında ve plastik sektöründe kullanılan bir maddedir.

Nitrik asidin devlet kontrolü dışında üretilmesi ve satışı yasaktır. Özel belgeler alınmadan yapılan üretimlerin tespit edilmesi sonucunda ilgili kişilere hukuki işlem yapılır.

sponsorlu bağlantılar

13 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler