Sponsorlu Bağlantılar

Nazar boncuğunun anlamı nedir, nazar boncuğu ne işe yarar, nazar boncuğu nazara karşı korur mu?

Biz Türkler ve tarihteki birçok millet nazarın zarlığına inanmış ve nazardan korunmak için çeşitli yöntemlere başvurmuştur. Bizim inancımızda da nazar vardır ve bizler buna inanırız. Nazar eden gözler özellikle çakır gözler olarak bilinir. Bazı efsanelere göre imrenerek bir öküze bakan kişi nazar değdirerek öküzün ölmesine neden olmuştur. Ülkemizde neredeyse her evde bulunan nazar boncuğu hayatımızın bir objesi haline gelmiştir. Yazımızın devamından nazar boncuğu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Nazar Boncuğunun Anlamı Nedir, Nazar Boncuğu Ne İşe Yarar

Nazar boncuğunun anlamı: İnsanı kem gözlerden koruduğuna inanılan ve nazara karşı kalkan olarak kişinin üzerinde ya da evinde bulundurduğu göz şeklindeki sembolik bir objedir. Anlamı kem gözlere karşı bir göz figürüyle kötü etkileşimi ortadan kaldırmaktır.

Çoğu kişi eminim ki nazar boncuğu figürünün sadece Türklere has bir şey olduğunu düşünüyordur. Nazar boncuğu figürüne Müslüman, Musevi ve Hıristiyan toplumların yanı sıra, Budist ve Hindu toplumlarda da rastlanmaktadır. Buda gösteriyor ki Türkler dışında birçok ırk nazar boncuğu inancını benimsemiştir.

Dünyada iyi ve kötü olan her şeye şahitlik etmemize yardımcı olan unsur gözlerimizdir. Gözleri dünyaya açılan birer pencere olarak nitelendirmiş olsak yanlış bir cümle kurmuş olmayız. İyi ve kötü tüm düşünceler beyinden oluşur ve gözlerden dünyaya yayılır. İşte gözlerden yayılan bu olumsuz şeyleri engellemek için kullanılan mavi renkteki ve göz şeklindeki bu taşlara nazar boncuğu denilmektedir. Eski türler göze boncuk dediğinden bu görsel taşın ismi de nazar boncuğu olarak kalmıştır.

Uzmanlar nazar boncuğunun kişiyi nazara karşı koruduğunu tespit etmiştir. Aslında kişiyi nazardan koruyan nazar boncuğu değil kişinin nazar boncuğunu onu koruyacağına inanmasıdır. Kısacası inanarak yaptığınız tüm işler neticesinde vücudunuz kendiliğinden koruma mekanizmasını aktif edecektir. Hepinize nazarsız uzun bir yaşam dileriz.

sponsorlu bağlantılar

14 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler