Sponsorlu Bağlantılar

Mahallelerde ve köylerde resmi işlemlerin yoğun bir şekilde gerçekleştiği yerler arasında şüphesiz muhtarlıklar yer almaktadır. Muhtar maaşları eskiye oranla arttığından dolayı muhtar seçimleri deyim yerindeyse adeta bir yarışa dönüşmüş durumda ancak insanlar muhtarın görevleri nelerdir hususunda bilgi sahibi olmadığından dolayı tam verim ile çalışamayan muhtarlıkların olduğu bilinmektedir. Bu nedenden dolayı sizlerin işlerinizi kolaylaştırmak adına muhtarın görevleri neler ve muhtarlar ne kadar maaş alıyor konusunda bilgi vereceğiz.

– Mahallede yapılacaklar ile alakalı müzakerelerde bulunmak ve mahallede oturan kişilerin görüşlerini alarak yapılacaklara bu doğrultuda yön vermek.

– Kimliğini kaybetmiş insanlara destek olup yeni hüviyet çıkartmaları için lüzumlu belgeleri vermek. Ayrıca verdiği belgeler sonrasında kimlik çıkarmak için hangi kurumlara başvurulması hakkında da bilgiler vermek muhtarların görevleridir.

– Seçimlerde sandık malumatlarını halkın öğrenebilmesi için seçmen kağıtlarını dağıtmak ve seçimler ile alakalı en güncel bilgileri semtte yer alan seçmenlere bildirmek.

– Askerlik zamanı gelenlere ve seferberlikleri çıkan kişilere bilgilendirmede bulunmak. Asker kaçaklarını uyarmak ve askerlik işlemleri ile alakalı bu kişilere bilgiler vermek.

– Ana yol ve sokaklarda yer alan yaşamımızı kolay hale getiren tabelaları denetlemek, noksan bir vaziyet ortaya çıkması halinde yetkiye sahip makamları bilgilendirmek ve eksikliklerin giderilmesi adına gerekli işlemleri takip etmek.

– Yeşil karta gereksinim duyanları ve desteğe muhtaç kişilerin kimler olduğunu saptamak ve sonrasında gerekli görülmesi durumunda bu insanların devlet yardımı alabilmesi adına durumu gerekli mercilere aktarmak.

– Semt halkını semtteki değişikliklerden haberdar etmek ve istikrarın sağlanması adına yakın zaman içerisinde yapılacak olan değişiklikler ve yenilikler hakkında bilgi vermek.

– Salgın rahatsızlık meydana gelmesi veya salgın hastalıktan şüphelenilmesi halinde sağlık kurumlarını çağırmak ve vaziyet ile alakalı bilgi vermek. Ayrıca hastalıkların ortadan kaldırılması adına mücadele vermek de muhtarın görevleri arasında yer almaktadır.

Düne kadar muhtar maaşları ciddi anlamda düşüktü ancak muhtarların motivasyonunu yükseltip daha verimli çalışmalarını sağlamak adına muhtar maaşlarında ciddi iyileştirmeler yapılmıştır. Günümüz şartlarında muhtarların ortalama olarak 1000 TL maaş aldıkları bilinmektedir. Ayrıca muhtar tarafından verilen resmi belgelerden alınan ücretler sayesinde de muhtar maaşlarının arttığı bilinenler arasında yer alıyor. Bu belgeler sayesinde nüfus sayısı yüksek olan yerlerde muhtar maaşlarının 2000 ile 2500 TL’ye kadar ulaştığı bilinmektedir.

sponsorlu bağlantılar

16 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler