Sponsorlu Bağlantılar

Akdeniz bölgemizin kıyı kemsinde yer alan Mersin ili özellikle yaz turizmi ile tanınan bir şehrimizdir. Mersini gezerken Mersin şehir isminin nereden geldiğini merak ettik. Halka sorduğumuzda birçok şehir efsanesiyle karşılaştık. Yaptığımız araştırmalar neticesinde Mersin ili isminin nereden geldiğini sizlerle paylaşmaya karar verdik. Yazımızın devamından konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Mersin’e Mersin denilmesinin sebebi şimdiki Mersin Şehrinin yakınlarında eskiden MERSİNLİ adında bir aşiret varmış. Bu aşiret Türkistan’dan gelen aşiretlerdenmiş. MERSİN adı ile Anadolu’da daha yedi, sekiz tane köy vardır ki, MERSİN adı bu Mersin adındaki Türk Oymağının adına göre konmuştur.

Mersin ve çevresinde, tipik sıcak ve ılıman astropikal iklimi hakimdir. Yaz ayları sıcak ve aşırı nemli, ortalama 28 °C nemlilik ise %88 ler civarında kış ayları ise (15 °C) ılık ve yağışlıdır. Yıllık yağış ortalaması 1096 mm. İlin uzun yıllar sıcaklık ortalaması ise 23 °C derecedir ve bu özelliğiyle Türkiye’nin en sıcak kesimidir. Ancak yaz aylarında özellikle aşırı nem bunaltıcı olabilmektedir. İl en fazla yağışı Aralık-Ocak döneminde alır, 2001’de yaşanan sel felaketinde 2 gün içerisinde metrekareye 669 kg yağış düşmüştür.

Mersin il haritası

Mersin ili hakkında daha detaylı bilgi isteyen takipçilerimiz sayfamızda bulunan tanıtım videosunu izleyerek şehir hakkında daha detaylı bilgi edinebilirler.

Mersin Tanıtım Videosu

[pro-player]http://www.youtube.com/watch?v=Uo7QgRPE2RU[/pro-player]

sponsorlu bağlantılar

19 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler