Sponsorlu Bağlantılar

Melodika nedir? Melodika nasıl kullanılır?

Melodika tuşlu ve üflemeli bir müzik aletidir. Özellikle flüt benzeri olduğundan ötürü son zamanlarda müzikle tanışan gençlerin flüt yerine tercih ettiği bir alettir. “Melodika” üzerinde bulunan tuşların her birisi bir notayı ifade etmektedir. Melodikaya üflemeye başladığınızda hangi tuşu basılı tutarsanız o bastığınız tuşun temsil ettiği nota seslendirilir. Melelodikalarda standart bir tuş sayısı yoktur. Yeni başlayanlar için 19 tuşunda oluşan melodikalar uygundur. İlerleyen dönemlerde bu müzik aletinde uzmanlaşmaya başladığınızda 37 tuşlu olan profesyonel düzeydeki melodikaları kullanmaya başlayabilirsiniz. İlk etapta çok tuşlu bir melodika almanız enstrümanı kullanmayı öğrenme aşamanızda zorluk çekmenize neden olabilir.melodika

Melodika Nota Dizilimi Nasıldır
Melodikada nota dizilimi soldan başlanarak okunur ve tekrarlayarak başa döner. Kalın fa ile başlar sol, la, si, do, re… Şeklinde devam ederek tuş sayısına göre tekrar eder. Beyaz kalın ve siyah ince tuşlardan oluşmaktadır notalar peki ne işe yarar? Beyaz kalın tuşlar ana notaların sesini oluşturur do, re, mi, fa… İnce, siyah renkli tuşlar ise diyez ve bemol kavramını meydana getirir. Beyaz tuşların sağ yanında yer alan diyez iken sol yanında bulunan ince, siyah tuş ise bemol’u oluşturur.

Melodika kullanmaya başlamadan önce uzman bir kişiden nefes egzersizleri nasıl yapılır hususunda bilgi almanız melodika çalmayı kısa sürede öğrenmenize yardımcı olacaktır. Sizlerde melodikalar hakkında bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

16 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler