Sponsorlu Bağlantılar

Mavi yakalı ne demek ve beyaz yakalı ne demek soruları büyük işletmelerde henüz iş hayatına atılmış olan kişilerin işletme bünyesinde sürekli olarak mavi yaka beyaz yaka tabirlerini duymalarında ve bunların ne anlama geldiğini bilmemelerinden dolayı sorulmaktadır.

Mavi yaka ve beyaz yaka kavramı işletmelerde hiyerarşik düzeni oluşturmak adına geliştirilmiş kavramlardır. Mavi ve beyaz yakalı çalışanlar bir işletmenin yönetim kısmının altına bulunan hiyerarşik sırada yer almaktadır. Sizlere bu iki kavramı kısa bir şekilde ancak açıklayıcı olarak anlatmaya çalışacağız. Sizlere sunacağımız basit kavramlar sayesinde bu konuya açıklık getirebileceğimizi düşünmekteyiz.

Hepimiz çevremizde bu kavramlara sıklıkla rastlarız. Örneğin Selim Bey x Holding bünyesinde beyaz yaka olarak çalışıyor ya da Kenan x Fabrikasında mavi yaka olarak görev almaktadır gibi kavramlar daimi olarak karşımıza çıkar. Gelin bu kavramların neler olduğunu inceleyelim.
Mavi Yaka Beyaz Yaka NedirBeyaz Yaka Çalışanları Nedir? Bu kavram yönetici sınıfını temsil etmek adına kullanılan bir kavramdır. Müdürlerin ve Ceoların dahil olduğu sınıf beyaz yaka sınıfıdır. Ayrıca işletme bünyesinde yer alan mühendislerde bu sınıfın elemanları içerisinde yer alır.

Mavi Yaka Çalışanları Nedir? Bu kavram işçi sınıfını temsil etmek adına kullanılmaktadır. Bu kavaramın doğuşu Bülent Ecevit Beyin işçi sınıfına temsil etmek adına sürekli mavi gömlek giymesiyle ortaya çıkmıştır.

Beyaz yaka, mavi yaka nedir konusunda aklınıza takılanları yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

18 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler