Sponsorlu Bağlantılar

Mavi yakalı ne demek ve beyaz yakalı ne demek soruları büyük işletmelerde henüz iş hayatına atılmış olan kişilerin işletme bünyesinde sürekli olarak mavi yaka beyaz yaka tabirlerini duymalarında ve bunların ne anlama geldiğini bilmemelerinden dolayı sorulmaktadır.

sponsorlu bağlantılar

Mavi yaka ve beyaz yaka kavramı işletmelerde hiyerarşik düzeni oluşturmak adına geliştirilmiş kavramlardır. Mavi ve beyaz yakalı çalışanlar bir işletmenin yönetim kısmının altına bulunan hiyerarşik sırada yer almaktadır. Sizlere bu iki kavramı kısa bir şekilde ancak açıklayıcı olarak anlatmaya çalışacağız. Sizlere sunacağımız basit kavramlar sayesinde bu konuya açıklık getirebileceğimizi düşünmekteyiz.

Hepimiz çevremizde bu kavramlara sıklıkla rastlarız. Örneğin Selim Bey x Holding bünyesinde beyaz yaka olarak çalışıyor ya da Kenan x Fabrikasında mavi yaka olarak görev almaktadır gibi kavramlar daimi olarak karşımıza çıkar. Gelin bu kavramların neler olduğunu inceleyelim.
Mavi Yaka Beyaz Yaka NedirBeyaz Yaka Çalışanları Nedir? Bu kavram yönetici sınıfını temsil etmek adına kullanılan bir kavramdır. Müdürlerin ve Ceoların dahil olduğu sınıf beyaz yaka sınıfıdır. Ayrıca işletme bünyesinde yer alan mühendislerde bu sınıfın elemanları içerisinde yer alır.

Mavi Yaka Çalışanları Nedir? Bu kavram işçi sınıfını temsil etmek adına kullanılmaktadır. Bu kavaramın doğuşu Bülent Ecevit Beyin işçi sınıfına temsil etmek adına sürekli mavi gömlek giymesiyle ortaya çıkmıştır.

Beyaz yaka, mavi yaka nedir konusunda aklınıza takılanları yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Kısa Bilgiler

12 Yorum Yapılmış.

 1. buğra diyor ki:

  Verdiğiniz bilgile riçin çok teşekkür ederim. Adam gibi bir açıklamaya ancak burada rastladığımı belirtmek isterim.

 2. Burak ÖZCAN diyor ki:

  2 Yıldır Mühendis olarak bir aile şirketinde çalışmaktayım.Toplamda 3 Mühendisiz patronlardan bir Allahın kulu bizleri toplayıp görüşümüzü almıyorlar. Oysa mürekkep yalayıp dirsek çürütmüş insanlarız.Para vermedikleri gibi fikirde almıyorlar. Vereceğimiz fikirlerin kendilerini zarar ettireceğini düşünüyorlar. Vereceğimiz fikirler şirketi kara geçirecek. Kara geçincede bizim ücretlere zam yapacaklar ondan herhalde.

 3. mustafa diyor ki:

  Bir şirket e beyaz yaka olarak çalışmaktayım bana fazla mesai almayacagima dair imza attirdilar.ayda yaklaşık 65 saat fazla çalışıyorum. Bununla ilgili işten ayrildigim zaman bunu mahkemeye ispatlasam bu fazla calistiklarimi alabilirmiyim.
  şimdiden teşekkür ederim

 4. Burak diyor ki:

  Teşekkür Ederiz çok yardımcı oldunuz.

 5. rasim yavuz diyor ki:

  ben ünüversite öğrencısıyım bana odev olarak verıldı sımdı saglam bılgı elde etmek ıstıyorum

 6. Kerim Tunahan diyor ki:

  Türkiye’de mühendisler işçi olarak çalıştırılmaktadır, hem mühendislik, hemde işçilik olarak iki işi mühendise yaptırıyorlar, verilen ücret çok komik ilkokul mezunu sekreterle aynı maaşı veriyorlar.

  Türkiyede mühendis kesimi üniversitelerde biliçli bir şekilde mezun edilmediği için, resmen işçi gibi çalışıtırıyorlar. Türkiyedeki popüler mühendislik bölümlerini bitirenlere resmen acıyorum, çok komik. Saf gibi üç kuruşluk maaşı kabul ediyorlar, yapmamaları gereken işleri yapıyorlar. Hemde bizim gibi lise terk mezunu işçilerden daha düşük maaş alıyorlar. Maalesef ülkemizde bilime ve eğitime destek sıfır. Çocukları sırf bilgili olsun diye okutacağım yoksa, iyi yere gelsin diye değil, bu ülkede iyi bir yere gelmek eğitimle olmuyor. Görülen köy kılavuz istemez.

  • ismail diyor ki:

   Doğru söze ne denir..

  • Charlie diyor ki:

   Gerçekten de doğru söze ne denir.. Okuyan insana hiç destek yok, örneğin mezun oluyoruz, iş bulamıyoruz, neden ? Daha mezun olur olmaz tecrübe istiyorlar, iyi de bu tecrübeyi nereden edinecek bu yeni mezunlar ? Bunu düşünen yok.. Ve gerçekten yorumda belirtildiği gibi, insanlar o kadar okuyor ediyor , ama maaşlar çok komik..

  • onuripeker diyor ki:

   bravo çok güzel özetlemişsiniz !!

 7. görkem sezer diyor ki:

  Bende yeni mezun oldum girdiğim yeni işte mavi yaka beyaz yaka diyorlar anlamsızca ama anlıyormuş gibi adamların yüzüne bakıyordum bunu öğrendiğim iyi oldu.

 8. Hasan Karabey diyor ki:

  Sürekli karıştırıp mahçup kalıyordum. Yazınız sayesinde mavi yaka olduğumu öğrendim :) ne iş yapiyorsun mavi yakayım abi :) artık böyle diyecem daha şekil duruyor.

18 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc