Sponsorlu Bağlantılar

Marie Curie Nobel ödülü almış olan ünlü bayan kimyager ve fizikçidir. Marie Curie 7 Kasım 1867 tarihinde Polonya ülkesinin en güzel şehirlerinden birisi olan Varşova’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına giriş yaptığı andan itibaren kimya ve fizik alanı ile ilgilenmeye başlamıştır. Ailesinin durumunun kötü olmasından dolayı genç bayanın eğitim alması için ablası çok destekte bulunmuştur. Eğitim almak adına 1891 yılında ablasının yanına Paris’e giden Marie Curie tavan arasında yaşamış olmasına rağmen eğitim almak istediğinden dolayı hiçbir zaman isyan etmedi ve derslerine çalıştı. Bu çalışması başarıyı peşinden getirdi ve sınıf birincisi olarak fizik alanından mezun oldu. İyi bir fizikçi olmak isteyen kişilerin matematik bilgisinin de iyi olması gerektiğini bildiğinden dolayı matematik alanında eğitim aldı ve bu okulunu da dereceyle bitirdi.

sponsorlu bağlantılar

Okul bittikten sonra bir süre sivil hayatta kafa dinleyen Marie Curie Pierre Curie ile tanıştı ve aşk yaşamaya başladı. 1895 yılına gelindiğinde ise birlikte başarılı işlere imza atacağı adam olan Pierre Curie ile evlendi.

Marie Curie

Marie Curie

Marie Curie

Marie Curie

Marie Curie

Marie Curie

Evliliği sonrasında radyoaktif maddeler üzerinde çalışmalar yapan Marie Curie eşi ile birlikte uranyum adı verilen radyoaktif maddenin bozulması sonucunda oluşan polonyum maddesini buldular. Radyoaktif maddeler üzerinde çalışmalar yapamaya devam eden ikili ayrıca radyum adı verilen elementi de bulan kişilerdir. Marie, 1903 yılında doktorasını vererek Fransa’da gelişmiş bilim alanında doktora unvanı alan ilk kadın oldu. Aynı yıl kocası ve Becquerel ile paylaştığı Nobel Fizik Ödülü’nü alarak, tarihte Nobel Ödülü alan ilk kadın oldu.

Ömrü boyunca aşırı şekilde radyasyona maruz kalmasından dolayı kanser oldu ve 1934 yılına gelindiğinde Fransa da hayata gözlerini yumdu.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Biyografi

5 Yorum Yapılmış.

 1. naz diyor ki:

  niye icat etti?amacı neydi onu yazzamışsınız daha iyi olurmuş.

 2. senanur diyor ki:

  marie cruise buluşları nelerdir?

  • admin diyor ki:

   Makale içerisinde buluşlar hakkında yeterli bilginin olduğunu düşünüyoruz.

 3. melek diyor ki:

  ya neden yazmadınız neler icat ettiğini yaaaaaaaaaaaaaaa

 4. merve diyor ki:

  çook güzel ama tek neler icad ettiğinide yazsaydınız daha iyi olurdu iyi çalışmalar :)

14 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc