Sponsorlu Bağlantılar

Mardin gezilecek yerler ve Mardin’in neyi meşhur konulu makalemize hoş geldiniz. Bu makalemizden Mardin’in tarihi yerleri hakkında bilgi edinebilir ve Mardin’in en meşhur değerleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Mardin iline yolunuz düşecekse sizlere fikir vermesi açısından Mardin tanıtım yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Mardin ilimizdeki birbirinden güzel mekanların her biri görülmeye değer.

Mardin’in Neyi Meşhur
Deyrulzafaran Manastırı
Deyrulzafaran Manastırı, Süryani Ortodoks cemaatinin ilk yurdu sayılan Turabdin bölgesinde, Mardin kentinin doğusunda yer almaktadır. Deyrulzafaran Manastırı, M.Ö. 4000 yılından bugüne dek ayakta kalmış olmasına rağmen Mezopotamya’daki manastırların arasında en sağlam yapıya sahip olan binadır ve Hıristiyanlığı topluca kabul eden ilk halk olan Süryanilerin ibadet mekanlarının çoğunluğunun bulunduğu topraklar üzerinde öncelikli bir öneme sahiptir. Halen Süryani Kilisesi’nin önemli dini merkezlerinden biridir.

Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı

Mardin Kalesi
Şehrin büyük alanının dayanmış olduğu zinin üst tarafına kurulmuş müstahkem bir yerdir. Subari, Sümer, Babil, Mitaniler, Asur, Pers, Roma, Bizans, Emevi, Abbasi, Hamdaniler, Selçuklular, Artuklu, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Safaviler, Osmanlılar dönemlerini yaşamış çok önemli bir kaledir. MS 330 yılında ateşe ibadet eden ve güneşe tapan Şad Buhari isminde bir kral gelip Mardin kalesinde kalır. Hastalanmış olan kral, kalede yaşadığında iyileşince, kendisine bir kasır yaptırıp, 12 yıl burada hayatını devam ettirir. Sonra kendi memleketi Pers ve Babil’den birçok asker ve sivil getirip, onlar için Mardin’e yerleşim yeri yaptırır. Halkın etkisi sayesinde MS.442 yılına kadar ilerlemeler görülür. MS 442’de veba hastalığının yaygın hale gelmesi kaledekilerin hayatını kaybetmelerine neden olmuştur. MS 542’e kadar Mardin Kalesi kullanılmadı.

Mardin kalesi

Mardin kalesi

Mardin Taş Evler
Mardin, Güneydoğu Anadolu’nun değişik bir yapılaşma gösteren ilginç yerleşmelerindendir. Kent, Mazı Dağları’nın (Masius) güney yamaçlarında, doğudan batıya 2.500 m uzunluğunda, 500 m genişliğinde bir alana kurulmuştur.

Taş Evler

Taş Evler

Zinciriye Sultan İsa Medresesi
Medrese Mahallesinin kuzeyindedir. 1385 yılında Melik Necmeddin İsa Bin Muzaffer Davut Bin El Melik Salih tarafından yaptırılmıştır. Timur ve ordusuyla mücadele etmiş olan Melik İsa bir süre bu medresede hapsedilmiştir.

Zinciriye Medresesi

Zinciriye Medresesi

sponsorlu bağlantılar

20 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler