Sponsorlu Bağlantılar

İş yaşam şartlarının her geçen gün ağırlaşması insanların malulen emekli olmasına neden olmaktadır. Malulen emeklilik kişinin sağlığıyla alakalı durumlarda ortaya çıkan kişinin çalışamayacak duruma gelmesi ile alakalı bir husustur. Bu yazı dizimizde sizlere malulen emekli olma şartları hakkında bilgilerimizi sunmak istiyoruz. Malulen emekli nasıl olunur bir göz atalım.

Malulen emekli olabilmek için önce sosyal sigortalar kurumu hastanelerinin sağlık kurullarından malul olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu alınması şarttır. Bunun dışında sigortalının en az 1800 gün veya beş yıldan beri sigortalı olup sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak en az 180 gün prim ödemiş olması gerekir. Hepinize sağlık dolu uzun ömürler dileriz. Aklınıza takılan diğer soruları iletişim kısmından bizlere sorabilirsiniz.

İşverenin ya da sigortalının talebi üstüne SGK tarafından yetkilendirilen hastanelerden usulüne müsait bir şekilde alınan raporda çalışma kuvvetinin yahut iş kazası yahut meslek rahatsızlığı sonucu meslekte kazanma kuvvetinin minimum % 60’ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalı olan kişiler için çalışma kuvvetinin minimum % 60’ını ya da vazifelerini yapamayacak biçimde meslekte kazanma enerjisini kaybetmiş olduğu Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen aktif iş yaşamında yer alan kişiler malul sayılmaktadır. Böyle bir durumunuz söz konusuysa iş yaşamında yer alıp sağlığınızı daha fazla yıpratmamak adına emekli olmayı tercih etmenizde fayda var.

Malulen emekli olma şartları bu şekildedir. İlgili şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız ilgili kurum ve kuruluşlara başvurunuzu yaparak malulen emekli olabilirsiniz. Hepinizin sağlık dolu uzun bir yaşam sürmenizi temenni ederiz.

sponsorlu bağlantılar

13 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler