Sponsorlu Bağlantılar

Kronoloji, tarihsel süreç içerisinde meydana gelen olayların oluş sırasına göre bir süzen içerisinde listelenmesidir. Çoğu öğrenci Kronolojik sıralama nedir konusunda bilgi sahibi olmadığından dolayı bu sıralamayı yaparken ciddi derecede zorlanmaktadır. Sizlere yani eğitim dünyasına katkıda bulunmak adına Kronolojik sıralama nasıl yapılır konusunda bilgi vereceğiz.

Soru: Kronolojik sıralama nedir nasıl yapılır? KPSS için dershaneye yazıldım. Bugün yapılan seviye testinde tarih sorusunun birinde kronolojik sıralama diye bir terim vardı. Kronolojik sıralamanın ne olduğunu bilmediğimden bu soruyu es geçmek zorunda kaldım. Eğer ana sınavda da kronolojik sıralama sorusu çıkarsa pes geçmemek için kronolojik sıralamanın ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Kronolojik sıralama hakkında vereceğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

Cevap: Sayın takipçimiz aslında bu sizin bildiği bir şeydir lakin bir genelde kronolojik lafını kullanmadığımızdan bu olayı farklı yönlerle ifade etmekteyiz. Kronolojik sıralamadan kastı oluş zamanlarına tarihlerine göre sıralamadı. Kronolojik sıralamaya örnek verip konumuzu daha anlaşılır bir hale getirmek istersek;

Atatürk ile alakalı bir kronolojik sıralama verecek olursak;

1881: Selanik’te doğdu.
1893: Askeri Rüştiye’ye girdi ve Kemal adını aldı.
1895: Selanik Askeri Rüştiyesi’ni bitirdi, Manastır Askeri İdadisi’ne girdi.
1899 Mart 13: İstanbul Harp Okulu Piyade sınıfına girdi.

Görüldüğü üzere olayları oluş sırasını göre tarih göstererek sıraladık. Umarım açıklayıcı bir bilgi olmuştur. Kronolojik sıralama konusu aslında kolay bir konudur ancak doğru bir sıralama yapabilmek için olayların meydana geldiği tarihlerin doğru bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Olayların tarihlerini biliyorsanız geriye sadece bu olayları meydana geliş sırasına göre yazmak kalıyor.

sponsorlu bağlantılar

13 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler