Sponsorlu Bağlantılar

Matematik konularından birisi olan koordinat sistemi neredeyse herkesin en çok zorlandığı konulardan birisi olsa da incelikleri öğrenildiği zaman koordinat sistemi aşırı derecede zevk alınan bir matematik konusu haline gelmektedir. Koordinat sistemi örnekleri neredeyse yaşam alanlarımızın her yerinde yer alansa da insanlar koordinat sistemi nedir konusunda bilgi olmadıklarından ötürü bu sistem nerelerde kullanılır hakkında bir bilgi sahibi değillerdir. Bu yüzden matematiğin en derin konularından birisi olan bu konuyu sizlere anlatmanın faydalı olacağına inanıyoruz.

Genel olarak Evren üzerindeki bir noktanın, bir zeminin başlangıç meridyenine ve başlangıç paraleline göre konumunu açıklanmak için kullanılan cebirsel sisteme koordinat sistemi adı verilmektedir. Türkiye’yi ele alacak olursak; Türkiye 26-45 doğu meridyenleri ile 36-42 kuzey paralelleri içinde bulunmaktadır. Bu veriler ülkemizin koordinat sistemini ifade etmektedir. Aynı şekilde matematiksel veriler kullanılarak herhangi bir yerin de dünya üzerindeki koordinat sistemi çıkarılabilir.

Koordinat sisteminin kullanıldığı yerler

– Yeryüzünde bir noktanın veya bir coğrafyanın yerinin tarifinde,

– Harita üstünde bir noktanın yerini tespit etmekte,

– Koordinatları hesaplanmış noktaları haritaya aktarmakta,

– Koordinatları belirli noktalar arasındaki kenar uzunluğu ve bu kenarın kuzeyden olan açıklığını ölçmekte,

– İki nokta arasındaki yöresel saat ayrımının hesaplanmasında, kullanılır.
koordinat sistemi
Koordinat sistemi ile alakalı sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Sizlerde belirli bir X ve Y düzlemleri oluşturarak dilediğiniz her şeyin orjine göre koordinatını çıkarabilir ve bu sayede konum tanımlamalarınızı basit bir şekilde yapabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

20 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler