Sponsorlu Bağlantılar

Konya gezilecek yerler ve Konya’nın nesi meşhur konulu makalemize hoş geldiniz. Bu yazı dizimizde sizlere ülkemizin en büyük yüz ölçümüne sahip olan Konya ilimizi tanıtmaya çalışacağız. Birçok tarihi alana sahip olan Konya ilimiz iç ve dış olmak üzere turizm alanında hizmet gösteren bir ilimizdir. Gelin Konya ilimizi hep birlikte daha yakından tanıyalım.

Konya’nın Neyi Meşhur
Mevlana Türbesi
Mevlana Türbesinin mimarı Bedreddin Tebrizidir. Mevlana Celaleddin Rumi’nin türbesi çevresindeki mescit, semahane, meydanı şerif, matbah, derviş hücreleri, şadırvan, şebi aruz havuzu ve çelebi dairesiyle bir külliye halindedir. Külliyeyi meydana getiren yapılardan esas türbe binası Selçuklu devrine, türbenin yivli gövdesi ve külahı ile giriş koridoru, çelebi mezarları, post kubbesi Karamanoğulları devrine, mescit, semahane, türbeler, derviş hücreleri, matbah ve şadırvan ise Osmanlı devrine aittir. Konya ilimizin en çok turist çeken mimari yapısı Mevlana Türbesidir.

Mevlana Türbesi

Mevlana Türbesi

Alaaddin Tepesi
Alaeddin Tepesi, Türkiye’nin Konya ilinin merkezine bağlı Karatay ilçesinde yer alan tepe. 450 x 350 metre boyunda olup, 20 metre yüksekliğinde olan tepe, höyük olarak adlandırılan protohistorik yerleşim yerlerinden biriydi

Alaaddin Tepesi

Alaaddin Tepesi

Alaaddin Cami
Alâeddin Camii, 1220 yılında Konya’da Anadolu Selçuklu Devleti sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından aynı adı taşıyan tepe üzerinde (Alâeddin Tepesi) inşa ettirilmiş cami.

Alaaddin Cami

Alaaddin Cami

Karatay Medresesi
Karatay Medresesi, II. İzzeddin Keykavus devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından, 1251 yılında yaptırılmıştır. Mimarı bilinmemektedir. Osmanlı devrinde de kullanılan medrese 19. yüzyılın sonlarında terk edilmiştir. Medrese, Selçuklular devrinde hadis ve tefsir ilimleri okutulmak üzere “Kapalı Medrese” tipinde Sille taşından inşa edilmiştir. www.e-sorgu.org Tek katlıdır. Giriş doğudan gök ve beyaz mermerden yapılmış kapı ile sağlanmaktadır. Kapı Selçuklu devri taş işçiliğinin şaheser bir örneğidir. Yazı ve desenlerle süslenmiştir. Kapının üzerinde medresenin yapımı ile ilgili kitabeler yer almaktadır. Kapının diğer yüzeylerine seçme ayet ve hadisler kabartma olarak işlenmiştir.

Karatay Medresesi

Karatay Medresesi

Çatalhöyük Antik Kenti
Çatalhöyük, Konya’nın Çumra İlçesi’nin 10 km. doğusunda yer almaktadır. Höyük, farklı yükseklikte iki tepe düzü olan bir tepe şeklindedir. Bu iki yükseltisi nedeniyle çatal sıfatını almıştır.

Çatalhöyük Antik Kenti

Çatalhöyük Antik Kenti

Nasreddin Hoca Türbesi
Nasreddin Hoca Türbesi (Akşehir)Konya Akşehir ilçesi surlarının doğusunda kendi ismi ile tanınan mezarlıkta bulunan Nasreddin Hoca Türbesi’nin yapıldığı tarih kesinlik kazanamamıştır. Değişik zamanlarda yapılan onarımlarla özgünlüğünü yitiren bu yapıyı Akşehir Kaymakamı Şükrü Bey 1905 yılında yaptırmıştır. Eski yapıdan yalnızca ortadaki ana türbe bölümü günümüze gelebilmiştir. Bu ana türbe bölümünü altı sütunu birbirine bağlayan sivri kemerlerden oluşan bir revak çevrelemektedir. En dışta 12 köşeli mermer kaideye oturan 12 sütun sıralanmıştır Türbenin üzerini 12 köşeli çinko külahlı bir çatı örtmektedir.

Nasreddin Hoca Türbesi www.e-sorgu.org

Nasreddin Hoca Türbesi

Etli Ekmek
Konya’nın en meşhur yemeklerinden biriside etli ekmektir. Diğer şehirlerde etli pide olarak adlandırdığımız yiyecek Konya ilimizde etli ekmek olarak anılmaktadır. Konya ya yolunuz düşerse etli ekmek yemeden Konya ilinden gitmeyiniz.

Etli Ekmek

Etli Ekmek

İstanbul iftar ve sahur vakitleri

sponsorlu bağlantılar

17 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler