Sponsorlu Bağlantılar

Marmara bölgemizin özellikle sanayisinin en çok gelişmiş illerinden birisi olan Kocaeli ilimizi sizler için inceledik. Şehir halkına sorduğumuz herkes ayrı bir şehir efsanesi anlattı. Elimizden geldiğince Kocaeli şehir isminin tam olarak nereden geldiği hakkında bilgi toplamaya çalıştık. Gelin Kocaeli il ismi nereden geliyormuş bir göz atalım.

Orhan gazi döneminde bu bölgeyi fetih eden Akçakoca isimli komutandan dolayı buraya Kocaeli denildi.

İl topraklarından kaynaklanan suların bir bölümü Ka­radeniz’e, bir bölümü de Marmara Denizi’ne ulaşır. Kocaeli Yarımadasında uzanan dağların sırtı İzmit Körfezi ve Mar­mara’ya daha yakın olduğundan Karadeniz’e dökülen akar­sular daha uzundur. Gebze’nin Tepecik köyü yakınlarından doğan 71 km uzunluğundaki Riva (Çayağzı) Deresi İstanbul Boğazı giri­şinin doğusunda Karadeniz’e dökülür. Ağva Deresi de denen Göksu Deresi Karaya kuplu köyü yakınlarından çıkar ve Ağva’da Karadeniz’e ulaşır. Yine Karadeniz’e dökülen Yulaflı Deresi’nin uzunluğu 43 kilometredir. Üzerinde İstanbul kentine su sağlayan Darlık Barajı bulunan Darlık Deresi de il topraklarından doğar. Denizli köyünden doğup Karadeniz’e dö­külen Koca dere’nin uzunluğu 50 kilometredir. İl topraklarından doğup, il sınırları içinde Karadeniz’e dökülen başlıca akarsu Kandıra ilçesindeki Sansu’dur. Sakarya Nehri’ne Karadeniz’e dökülmeden önce katılan son akarsu olan Kaynarca Deresi de Kandıra ilçesinden doğar. Samanlı Dağları’ndan doğan Kiraz dere İzmit kentinde körfeze dökülür. Bu dere üzerindeki Kiraz dere Barajı’nın yapımı 1997’de tamamlanmıştır. Gebze ilçesindeki Dil ovası Deresi’nin uzunluğu 12 kilometredir. Pelitli kö­yünün güneyinden ve Tavşanlı köyünün kuzeyinden geçerek İzmit Körfezi’ne dökülür. 542 km burhan deresi de vardır. İlimizin en büyük ve en güzel köyü ise 2.000’i aşkın nüfusuyla karaağaç’tır Ayrıca burası ilimizin en doğusunda Kandıra ilçesine bağlıdır.

Kocaeli il haritası

Kocaeli ilimizi daha yakından tanımak isteyen takipçilerimiz web sayfamızda bulunan tanıtım viosunu izleyerek şehir hakkında daha detaylı bilgi edinebilirler.

[pro-player]http://www.youtube.com/watch?v=AKFJADhorBw[/pro-player]

sponsorlu bağlantılar

11 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler