Sponsorlu Bağlantılar

‘’Kitle iletişim araçları nelerdir’’ ve ‘’Kitle iletişim araçlarının eğitime katkıları nelerdir’’ konulu makalemize hoş geldiniz. Makalemize başlamadan önce ilk olarak sizlere kitle iletişim araçları hakkında bilgi vermek istiyoruz. Makalemizden kitle iletişim araçları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. İnsanoğlu tabiatı gereği yalnız yaşayamaz ve sürekli iletişim halinde olmak istek. İnsanın fıtratından kaynaklanan bilgi alma duygusu bugünkü kitle iletişim araçlarının icat edilmesine vesile olmuştur.

BU YAZIDA OKUYACAKLARINIZ

Kitle iletişim aracı nedir?
Kitle iletişim araçları nasıl meydana geldi
Kitle iletişim araçları nelerdir?
Kitle iletişim araçlarının eğitime katkıları nelerdir?

Kitle İletişim Aracı Nedir?

Genel olarak kitle iletişim araçları: insanoğluna birbirleri arasında olup bitenleri haber veya bilgi olarak bildirmek amacıyla tasarlanmış, ayrıca eğitmek ve eğlendirmek gibi amaçları da bulunan, birçok kişi tarafından daimi olarak takip edilen ya da izlenen, tamamen insan ihtiyaçlarına dayalı olarak tasarlanmış ürünlerdir. Gazete, radyo, televizyon ve sinema gibi büyük kitlelere ulaşan ve insanları çeşitli konulardan bilgilendiren araçlara kitle iletişim araçları denilmektedir. Alman Johann Gutenberg’in 1434-1436 yılları arasında matbaayı bulmasıyla kitle iletişim araçlarının kullanılmasına başlanmıştır.

Kitle İletişim Araçları Nasıl Meydana Geldi?

İnsanın haber almaya ve haberleşmeye olan ilgisinden dolayı meydana gelen kitle iletişim araçlarının oluşma süreci uzun bir zaman almıştır. Bilim adamları kitle iletişim araçları nasıl oluştu hususunda bir kronolojik sıralama yaptılar. Bu kronolojik sıralamaya gelin bir göz atalım.

– İşaretlerle iletişim,
– Dilin gelişimiyle iletişim,
– Yazının icadıyla iletişim,
– Baskı makinesinin icadıyla basılı materyallerle iletişim,
– Kitle iletişim araçlarının gelişmesiyle kitle iletişimidir.

Kitle İletişim Araçları Nelerdir?

Kitle iletişim araçları kendi aralarında çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Yazımızın devamından kitle iletişim araçlarının kategorize edilmiş hallerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca gözümüzden kaçan kitle iletişim aracı varsa bunları bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bilişsel iletişim araçları: Sanal ortamda bilgi akışını sağlayan iletişim araçlarıdır. Günümüzde bir bunu daha çok internet olarak kullanmaktayız. Bazı bilişsel iletişim araçları şunlardır: Forumlar, Web kameraları, Bloglar, Haber siteleri, E-postalar v.b

Görsel ve işitsel iletişim araçları: Göz ve kulak aracılığıyla görerek veya duyarak edinilen bilgilerin ulaşmasını sağlayan araçlardır. Televizyon, sinema ve radyo görsel ve işitsel iletişim araçlarına en güzel örnektir.

Telekomünikasyon iletişim araçları: Günümüzün en gelişmiş kitle iletişim araçlarından birisidir. Genel olarak bu araçlarda elektrik ve elektronik sistemler kullanılmıştır. Cep telefonu, telefon, faz makinesi gibi araçlar telekomünikasyon iletişim araçlarından bazılarıdır.

Grafiksel iletişim araçları: Günümüzde basım ve yayım araçlarının birçoğuna grafiksel iletişim araçlarını denilmektedir. Gazeteler, dergiler ve afişler grafiksel iletişim araçlarına birer örnektir.

Organizasyon iletişim araçları: Bir topluluğa ya da bir kişiye bilgi aktarmak amacıyla gerçekleştirilen iletişim araçlarından birisidir. Fuarlar, partiler ve defileler gibi yapılan şeyler organizasyon iletişimine en iyi örnektir.

Sanatsal iletişim araçları: Dans, resim, müzik ve şarkı gibi şeylerle yapılan iletişim türüdür.

Kitle İletişim Araçlarının Eğitime Katkıları

Kitle iletişim araçları• Kitle iletişim araçlarının eğitime en büyük katkısı bir anda birden fazla kişiye hitap edebilme olanağı sağlamasıdır. Örneğin kitle iletişim araçları olmadan bir başbakanın ulusa seslendiğini düşünün. Yapılan bu ulusa seslenişte kitle iletişim araçları kullanmadan il il gezip bir şeyler anlatmak ortalama bir sene sürerdi. Kitle iletişim araçlarındaki bu nimetin kullanılmasıyla yurt genelindeki tüm insanlar kısa süre içerisinde birçok bilgiye ulaşabiliyor. Bu sayede kırsal kesimde yaşayan insan ile şehirde yaşayan insan arasında bilgi ve eğitim farkı çok aza indirgenmiş oluyor.

• Eskiden bayanlar okula gönderilmezdi ya da ulaşım zorluğu olan yerleşim yerlerindeki kişiler üniversite okuyamazdı. Ancak kitle iletişim araçları kullanılarak gerçekleştirilen uzaktan eğitim sistemi sayesinde artık bay bayan ayrımı yapılmaksızın herkes okul okuyabilmektedir.

• Uzaktan eğitimin en büyük yararı engelli vatandaşlara oldu. Evinde bilgisayar başında oturarak tüm dersleri pür dikkat takip eden engelli bireyler kitle iletişim araçlarının eğitime katkıları konusuna en iyi örneklerden birisidir.

• Kitle iletişim araçlarının eğitimle iç içe girmesi sonucunda kırtasiye masrafları en aza indirgenmiştir. Bunu aydınlatmak için örnek verecek olursak. Örneğin eskiden bir kişiye haber vermek için telgraf çekiliyordu. Bu telgraf sonucunda kâğıt mürekkep gibi birçok kırtasiye masrafı oluyordu. Günümüzde ise e-postalar kullanılarak kırtasiye masrafları büyük oranda azami düzeye indirgendi.

• Kitle iletişim araçları sayesinde tüm bilgiler sürekli güncellendiği için insanlar bir konuda en güncel bilgilere ulaşabilmektedir. Eskiden kütüphanelerde 50 yıl önce yazılmış kitaplara göz atılırken günümüzde özellikle internet sayesinde en güncel bilgilere çok kısa zaman içerisinde ulaşılmaktadır.

• İnsanoğlu görsel olarak anlatılan şeyleri daha iyi kavramaktadır. Ayrıca görsel verilerle öğrenilen bilgilerin hafızada kalma süresi daha uzundur. Kitle iletişim araçlarındaki görsel anlatım özelliği sayesinde bilgiler daha uzun süre hafızalarda kalabilmektedir.

sponsorlu bağlantılar

16 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler