Sponsorlu Bağlantılar

Siz değerli takipçilerimiz için kira beyannamesi nasıl verilir hususunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Aşağıda yayınlamış olduğumuz metni detaylı bir şekilde okuyarak kira beyannamesi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Kira beyannamesi bir vatandaşlık hizmetidir. Beyanname vermeyen ev sahiplerini insanlık ve ülkemiz adına şikayet etmeniz rica olunur. Buyrun detaylı metni okuyalım.

  • beyannameyi ikametgahınızın bulunduğu yere bakan vergi dairesine elden, taahhütlü posta veya herhangi bir mali müşavir aracılığı ile e-beyanname olarak internet üzerinden verebilirsiniz.
  • 2009 istisna tutarı 2.600 TL’ dir. Yani bir yılda 2.600 TL’den az kira geliri elde etmişseniz devlet bundan vergi almaz, dolayısıyla beyanname vermeye gerek olmaz. bu tutarın üzerinde bir geliriniz olduysa, o tutarın da 2.600TL’ si vergilendirilmez, bunun üstündeki rakam üzerinden vergi alınır.
  • Şayet beyannamede kira geliri dışında da bir kazancınız varsa (ticari kazanç, zirai kazanç vs) o zaman bu 2.600 TL istisnadan yararlanılmaz.
  • kira gelirinizden, bu geliri elde ederken yaptığınız giderleri düşersiniz kalan tutarın vergisini ödersiniz. bu giderler neler olabilir, bkzn Gelir Vergisi Kanunu md. 74. ve md. 89
  • Ticari ve zirai kazançlar dışında tahakkuk değil tahsil esası vardır. yani evinizi birine kiraya verseniz bile eğer kiracı kirasını ödemediyse siz bunun vergisini ödemezsiniz.
  • emeklilerin 1 evi var ve bu 200 m2 ‘nin altında ise emlak vergisi vermezler, ancak bu ev kiraya verilirse bu istisnadan yararlanılmaz.
  • evinizi Eş, anne, baba, çocuk ve kardeş dışındaki kişilere evinizi bedelsiz olarak veremezsiniz, vermeniz durumunda, emsal kira bedeli uygulanır. Emsal kira bedeli, kiraya verdiğiniz evin vergi değerinin %5’idir.
  • Gelir vergisi Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki taksitte ödenir. Vergilerinizi bağlı olduğunuz vergi dairesine, bağlı olduğunuz vergi dairesinin bulunduğu yerin belediye sınırları dışındaki vergi dairelerine ve yetkili banka şubelerine ödeyebilirsiniz

Bir vatandaşlık hizmeti olarak kira beyannamesi vermeyen ev sahiplerini ihbar ediniz.

sponsorlu bağlantılar

10 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler