Sponsorlu Bağlantılar

Kastamonu ilimiz Karadeniz bölgesinin batısında yer alan ve Karadeniz bölgesindeki diğer illere oranla daha gelişmiş olan bir ilimizdir. Bu yazı dizimizde sizlere Kastamonu gezilecek yerler ve Kastamonu’nun nesi meşhur hususunda bilgi vermek istiyoruz. Şehri daha etkin gezebilmek adına web sayfamıza göz atmanızda fayda var.

Kastamonu’nun Nesi Meşhur
Ilgarini Mağarası

Ağızdan 250 m derine inen mağara, ülkemizin dördüncü derin mağarasıdır. Prehistorik açıdan önem taşıyan 858 m uzunluğundaki mağaranın girişinde, Bizans dönemine tarihlenen yaklaşık on hanelik bir köy yıkıntısı saptandı. Daha derinlerde ise duvar örülerek yapılmış bir patika ile inilen, kilise ve mezarların bulunduğu bir salon vardır.

Ilgarini Mağarası

Ilgarini Mağarası

Tosya Pirinci
İri taneli oluşu ve lezzetiyle diğer bölge pirinçlerine oranla daha lezzetli olan Tosya pirinci özellikle pilav yapımında kullanılmaktadır. Son zamanlarda sivrisinek sayısının artması nedeniyle üretiminde düşüş yaşanmış ve yaşanmaya devam etmektedir.

Tosya Pirinci

Tosya Pirinci

Taşköprü Sarımsağı
Adına festival düzenlenecek kadar meşhur olan Taşköprü sarımsağı Kastamonu denildiği zaman akla gelen ilk ürünler arasında yer almaktadır. İri dişli ve lezzetli ürün vermesi nedeniyle ülkemizde herkes tarafından en çok tercih edilen ürünlerin baş sıralarında yer almaktadır.

Taşköprü Sarımsağı

Taşköprü Sarımsağı

sponsorlu bağlantılar

17 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler