Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizin kuzey doğu kısmında yer alan Kars ilimiz tarihte gerçekleşen birçok acı tatlı olaya ev sahipliği yapmıştır. Bu yazı dizimizde sizlere Kars gezilecek yerler ve Kars’ın nesi meşhur hususunda bilgi vermek istiyoruz. Gezerken ibrette alacağınız bu yerlere milliyetlik gözüyle bakmanızı tavsiye ederiz.

Kars’ın Nesi Meşhur
Sarı Kamış

90 bin Türk askerinin donarak can vermiş olduğu bu alan günümüzde kayak merkezi olarak kullanılmaktadır. Yurt içinden ve yurt dışından birçok turistin ilgisini çeken sarı kamış ülke ekonomisine ve bölge ekonomisine katkısının olan bir alandır.

Sarı Kamış

Sarı Kamış

Kars Kalesi
Bazı kaynaklar 12. Yüzyılda Saltuklular tarafından yapıldığını belirtir. Bazı kaynaklarda da yapım tarihi 10. yüzyıla kadar inmektedir. 1579 yılında Lala Mustafa Paşa tarafından onarımı yapılırken, dört köşe mermer kitabe bulunmuş dış surların kapısına koydurulmuştur. Bu kitabeye göre 1152 yılında Sultan Melik İzzetin’in emri ile Veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmıştır. Kaleyi 1386 yılında da Timur yerle bir etmiş, 1579 yılında tekrar III. Murat’ın emriyle Lala Mustafa Paşa yeniden yaptırmıştır.

Kars Kalesi

Kars Kalesi

Ani Harabeleri
Kentin adı en erken 6. yüzyılda Gamsaragan sülalesinden Ermeni beylerine ait bir müstahkem yer olarak geçer. Ermeni Gamsaragan ailesi ile Ermeni Bagrationi (Bagrat) ailesi arasındaki uzun mücadele ikincilerin zaferi ile sonuçlanmış ve 780 yılında Gamsaragan’lar mülklerini Bagratlılara satarak Bizans ülkesine göçmüşlerdir. Bagratlı I. Aşot 885 yılında Abbasi Halifesi ve Bizans İmparatoru tarafından “Ermenistan Kralı/Şehinşah-ı Armen” olarak tanınmıştır. Aşot ve oğulları önce (bugünkü Tuzluca ilçesinin 8 km kuzeyinde Halimcan köyü yakınında bulunan) Bagaran kentinde, daha sonra (Akyaka ilçesinde Koyucak mevkiinde bulunan) Şirakavan’da ve Kars merkezde hüküm sürmüştür. 961 yılında 3. Aşot (953-977) başkentini Ani’ye taşıyarak burada büyük bir kentin inşaatına başlamıştır.

Ani Harabeleri

Ani Harabeleri

Kaşar Peyniri
Dağlardaki otlarla beslenen havlardan alınan sütlerle yapılan Kars kaşar peyniri ülkemizde olduğu kadar dünyada da ünlü olan bir peynir türüdür. Kars iline gittiğinizde mutlaka bu kaşar peynirini tatmanızı tavsiye ederiz.

Kaşar Peyniri

Kaşar Peyniri

sponsorlu bağlantılar

16 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler