Sponsorlu Bağlantılar

Kanuni Sultan Süleyman, Osmanlı Devletinin en görkemli döneminde devletin başında yer alan padişahtır. Osmanlı Devletinin başında en uzun süre kalan kişi Kanuni Sultan Süleyman’dır. İktidar anlayışı kadar eşleri ile de tarihin en merak edilen kişilerinden birisi olmasından dolayı sizlere Kanuni Sultan Süleyman’ın eşleri hakkında kısa özet halinde bilgiler vereceğiz. Özellikle Kanuni Sultan Süleyman’ın eşleri çeşitli dizilere konu olduklarından dolayı bu hanımefendileri iyi bir şekilde tanımanız adına bu makaleyi hazırladığımızı bilmenizde fayda var.

Mahidevran Haseki: Mahidevran Sultan yahut Mahidevran Gülbahar Sultan Osmanlı devletinin en görkemli padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman’ın hasekilerinden bir tanesidir. Mahidevran Sultan’ın Kanuni ülke yönetimine geçmeden evvel Manisa valisi olarak vazife yapmaktayken gözdeleri içerisine girmiş olduğu bilinmektedir. 1515 senesinde Kanuni’nin en büyük erkek evladı olan Şehzade Mustafa’yı dünyaya getirmesi ile tanınmaktadır. 1520 senesinde eşinin padişah olması üstüne çocuğuyla beraber İstanbul’a yerleşti. Bu esnada Hürrem Sultan saray haremi içerisine dahil olmuştu ve kısa vakitte Kanuni’nin en sevdiği partneri vaziyetine gelmişti. 1521 senesinde Hürrem Sultan da padişaha yani Kanuni’ye bir erkek çocuk verdi. Şehzade Mustafa yetişkinliğe gelince Osmanlı geleneğine uyarak Amasya’ya vali olarak atandı. Osmanlı devletinin kanunlarından birisi olmasından dolayı annesi Mahidevran Sultan da erkek çocuğuyla beraber Amasya’ya gitti. Şehzade Mustafa’nın Kanuni’nin en büyük erkek çocuğu olması ve başarılı bir şehzade olması sebebiyle babasından sonrasında tahta geçip idareyi ele alması herkes tarafından bekleniyordu. Bununla birlikte Kanuni 1553 senesinde erkek çocuğu Mustafa’yı kendini tahttan indirmeyi düşündüğü inancıyla cellatlara emir vererek boğdurttu. Hürrem Sultan’ın Kanuni’yi bu hükmünde etkilediği inancı aşırı derecede yaygındır. Şehzade Mustafa’nın boğdurulmasından sonrasında Mahidevran Sultan iyice gözden çıkarıldı. Hayatının büyük bir parçasını fukara olarak erkek çocuğunun kabrinin bulunmuş olduğu Bursa’da geçirdi. Sadece anası Hürrem Sultan’ın ölmesinden sonrasında Hürrem Sultan’ın erkek çocuğu II. Selim, Mahidevran Sultan’a aylık bağlattı ve 1555 senesinde erkek çocuğu Mustafa’nın türbesini inşa ettirtti. Mahidevran Sultan 1580 senesinde Bursa’da yaşamını yitirdi. Erkek çocuğunun türbesine gömüldü. Bursa iline gidecek olursanız hem Mahidevranın hem de Şehzade Mustafa’nın kabrini ziyaret edebilirsiniz.

Gülfem Hatun: 1512 ile 1515 yılları aralığında Şehzade Murad’ı doğurduğu söylenen Kanuni Sultan Süleyman’ın üçüncü eşi olarak kabul edilen hanımefendidir. Saray cariyelerinden geldiği ifade edilmektedir. Kanuni aynı Mahmud’da olduğu gibi bu çocukla da ilgilenmemiş olduğu sanılabilir. Fakat bu minik şehzade 1-2 yaşında hasta olup hayata gözlerini yummuştur. Gülfem Hatun 1-2 senelik sultanlığından sonrasında da hayatına sarayda hareme yardım ederek devam ettirmiş ve tekrar hayata gözlerini bu sarayda yummuştur. Yılmaz Öztuna’ya göre Kanuni’nin 3. eşi olduğu rivayet olunur. Gülfem Hatun 1497 senesinde İstanbul ilinde dünyaya gelen, 65 yaşlarında olduğu halde yeniden İstanbul ilinde hayata gözlerini yuman bu zevcesi 51 yıl devam eden izdivaç süresiyle görülüyor ki eşiyle olan evliliği 14 yaşlarındayken yapılmıştır. Murad isimli bir şehzadesini babası öldürtmüştür. Çağatay Uluçay’a göre ise, Gülfem Hatun henüz nedeni bilinmeyen bir durumdan ötürü öldürülmüştür. Bununla birlikte mezar taşında şehide-i saide yazıyor olması yani mübarek şehit manasına varan bu ifadenin fena bir eylemin sahibi olmadığını zihne ulaştırıyor. Şehzade Abdullah’ın anası olduğu bilinmektedir. Kendisi hakkında maalesef kayıtlı olan bilgiler bu şekildedir. Tarihin gizemli isimlerinden birisi olmasından dolayı hala kendisi hakkında araştırmaların yapıldığı biliniyor.

Hürrem Haseki Sultan: Hürrem Sultan yahut Hürrem Haseki Sultan doğum ismi: Alexandra Lisowska, Batı ülkelerinde tanındığı isim: Roxelana. Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi ve sonraki padişah II. Selim’in biricik annesidir. Lehistan Krallığı’nın hudutları içinde yer alan Rutenya’da hayata merhaba dedi. Tatar akıncılar tarafınca 1520 senesinde 20’li yaşında Rutenya’den kaçırılmış, Kırım Hanı’nın himayesine alınmıştır. Daha sonrasında Osmanlı sarayına gönderilmiştir. 16. asır kaynaklarına göre kızlık adı bilinmiyordu. Fakat daha sonraki yıllarda elde edilen kayıtlara göre örnek olarak 19. asrın Ukrayna’daki ilk kayıtlarına göre Anastasia, Polonyalıların kültüründe, Aleksandra Lisowska olarak tanınmaktadır. Genel anlamda Hürrem Sultan yahut Hürrem balsak sultan olarak bilinmektedir. Osmanlı Devletinin özellikle sarayının karışmasına neden olan bir kişi olmasından dolayı pek iyi anılmamaktadır ancak gerçeği Allah bileceğinden dolayı bir Müslüman olarak kendisi hakkında olumsuz şeyler söylemeyi uygun görmemekteyiz.

Kanuni Sultan Süleyman’ın eşleri bu şekildedir. Ünlü padişahın eşleri hakkında eğer sizlerin bildiğiniz daha farklı bilgiler varsa bu bilgileri insanların tarih konusunda daha derin bilgilere ulaşması adına yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

17 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler