Sponsorlu Bağlantılar

Vücudumuzun en önemli organı olan kalpteki koroner dolaşım tahribatıyla alakalı olarak kalp kasının yeterli düzeyde oksijen alamaması sonucunda meydana gelen sızılı vaziyete kalp sıkışması denilmektedir. Kalp sıkışması ilk etapta önemi bir rahatsızlık gibi görünmese de ilerleyen dönemlerde kalp krizi gibi ölümcül riski olan sorunların oluşmasına neden olduğu bilinmektedir.

Kalp sıkışmasının sebepleri: Kalbin beslenmesini sağlayan damarlar, kolesterol, diğer yağlar, kalsiyum ve kandaki birtakım nesnelerin birleşerek meydana getirdikleri plaklar sebebiyle daralabilmektedir veya damarlarda ciddi tıkanmalar meydana gelebilir. Meydana gelen katmanın ebadı büyük hale geldikçe kan akımı hem hız hem de miktar bakımından azalır ve kalp kasının çalışması için lüzumlu olan o2 yeni oksijen yeterli düzeyde alınamaz. Fert bu vaziyette göğsünde, boynunda ve sırt kısmında sıkışma ya da soluk alamama hissiyatı gibi birçok ağrı hissetmeye başlar.

Kalp rahatsızlıklarının başlangıcında koroner arter rahatsızlığı yer almaktadır. Kısaca kalbi tamamen kuşatan, besleyen damarlarda, başta kolesterol olmak suretiyle, pek çok yağlı nesnelerin damar duvarında birikmesi, bu damarlarda ateroskleroz adı verilen darlıkların, tıkanıkların husule gelmesi… Bu en çok düşe gelen kalp rahatsızlığıdır. Şu şekilde ki erişkinlerin birinci ölüm sebebi budur ve kalp krizi de bundan dolayı olur. Kalp sıkışması sorunu ile özellikle genç yaşta mücadele etmeye başlayan kişiler kesinlikle önlem alması gerekmektedir.
kalp sıkışmasıKalp sıkışması belirtileri: Angina pektoris diye adlandırılan göğüs sızısı. Merdiven veya yokuş çıkmak gibi fizyolojik bir etkinlik esnasında göğüste meydana gelen tazyik veya sıkışma şeklindeki bir sızının sol kola, boyna, çeneye dağılmasına dikkat etmek icap eder. Bu bunalıma bağlı da meydana gelebilir. Birazcık dinlenildiğinde sızı rahatlar, azalır ve spontane bir şekilde geçer. Kalp sıkışması meydana geldiğinde göğüste sızı, soluk darlığı, terleme, bulantı, sol kol ve çenede sızı benzer biçimde emareler meydana gelir.

Kalp sıkışması tedavisi: Kalp sıkışması halinde kesinlikle kardiyolog profesör hekime müracaat etmek icap eder. Lüzumlu incelemeler yapıldıktan sonrasında iyileştirme tipine hüküm verilir ama kalp sıkışmasının yer almaması adına kendimiz alacağımız tedbirler ve yeme içme türü ile rahatsızlığın seyrini ciddi anlamda değiştirebiliriz. Kandaki LDL değerlerini düşük tutmalıyız. Bu kalp sıkışması ihtimalini az hale getiri. Bunun için de gün içerisinde alınan total kalorinin yüzde 30’undan daha azı yağlardan oluşmalı.

Kalp sıkışması bir kalp damar rahatsızlığı olduğundan dolayı ilgili hastalık ile mücadele içerisinde olan kişilerin özellikle beslenmelerine dikkat etmesi gerekmektedir ayrıca vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünmekte fayda var.

sponsorlu bağlantılar

14 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler