Sponsorlu Bağlantılar

İzmir tarihi yerleri, İzmir gezilecek yerler ve İzmir nesi meşhur konulu sayfamızdan İzmir ili hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. İzmir iline gitmeyi düşünüyorsanız şehrin büyüsünü tam anlamıyla yaşayabilmek adına yazımızın devamından İzmir ilinin neyi meşhur hususunda bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca web sayfamızda yer alan İzmir ilinde bulunan tarihi yerleri gezmeniz geçmiş yıllarda olup bitenler hakkında detaylı bilgi edinebilmeniz için önemlidir. Gelin İzmir ilinin tanıtımına birlikte göz atalım. Eğer henüz bu ile gitme imkanınız olmadıysa makalemizi e-sorgu.org okuduktan sonra en kısa zaman içerisinde bu ile gitmek isteyeceğinizi düşünmekteyiz. Ege bölgesinin en güzel şehirlerinden birisi olan İzmir ili tarihi dokusuyla yıl içerisinde çok sayıda turist almaktadır. Özellikle deniz turizminin bu ilde gelişmiş olması yaz aylarında şehrin nüfusunun büyük oranda artmasına sebep oluyor. Atatürkçülük yanıyla ön plana çıkan İzmir ilimizi gelin birlikte inceleyelim.

İzmir Tarihi Gezilecek Yerleri İzmir ilinin Neyi Meşhur Tanıtım

[toc class=”toc-right”]

İzmir Saat Kulesi

İzmir’in meşhur saat kulesi İzmir ilinin konak ilçesinde bulunmaktadır. Bu bölgede saatin yapılmasının amacı eski yıllarda herkesin saat alamamasıdır. İzmir saat kulesi 2. Abdülhamit zamanında inşa edilmiş olup eski görkemini günümüzde de korumaya devam etmektedir. Mimari yapıyı inceleyecek olursanız Osmanlı devletinin izlerine rastlayabilirsiniz. Günümüz mimarisinde modern anlayışın hakim olması bu tip yapıların tekrardan inşa edilmemesine neden olmaktadır.

İzmir Saat Kulesi

Kadifekale

Osmanlı ve Bizans dönemine ait kalıntıların olmasından dolayı İzmir ilinin tarih kokan ve en çok ziyaret edilen mekanlarından birisidir. Kadifekale İzmir’in ve körfezin kuşbakışı seyir noktası olan Kadifekale, şehrin güneyinde 186 metre yükseklikteki bir tepe üzerindedir. İzmir iline giden kişilerin görmesi gereken mekanlardan birisidir.

izmir Kadifekale

Meryem Ana Evi

Hıristiyanlar için kutsal bir mekan olarak görülen Meryem Ana Evi İzmir Selçuk bölgesinde bulunmaktadır. Buraya gelen Hıristiyanlar haç görevini burada yapmaktadırlar. HZ. İsa’nın annesi olan Meryem anın son günlerini bu mekanda geçirdiği bilinmektedir.

Meryem Ana Evi

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti Yunan antik kenti olarak bilinmektedir. Bu kentin kuruluşunun cilalı taş devrinde gerçekleştiği bilinmektedir. Ülkemizin en eski mimari yapılarının yer aldığı Efes Antik Kenti hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere çok sayıda turistin en çok ilgi gösterdiği mekanlardan birisidir.

Efes Antik Kenti

Balçova Kaplıcaları

İzmir ilinde bulunan Balçova Kaplıcaları özellikle birçok hastalığa şifa olması nedeniyle şifa arayan kişilerin ziyaret ettiği mekanlar arasında yer almaktadır. Özellikle dolaşım hastalığı olanların Balçova Kaplıcaları sularına girmesi durumunda hastalıklarından kurtulduğuna inanılmaktadır. Suları çok sıcak olduğu için herkes bu suya girememektedir.

Balçova Kaplıcaları

Kemeraltı Çarşısı

İzmir Konak ilçesinde bulunan bu çarşı ticaretin en canlı olduğu yerlerden birisidir. Özellikle İzmir iline gelen turistlerin hediyelik eşya almak için tercih ettikleri yerlerden birisidir. Kemeraltı Çarşısı tarihi yapısı ve ürün çeşitliliği ile günümüzde de önemini korumaya devam etmektedir.

Kemeraltı Çarşısı

İzmir Köfte

İzmir köftesi ile meşhur olan bir ilimizdir. Damak tadınızı güveniyorsanız ve et ürünlerini yemeyi seviyorsanız İzmir köftesi vazgeçilmezlerinden birisi olmaya hazır durumda. Şehir merkezine gittiğinizde bölgenin en iyi köfte yapan mekanlarında doyasıya köfte yiyebilirsiniz.

İzmir Köfte

Kemalpaşa Tatlısı

Ülkemizde en çok sevilen tatlılardan birisi olan Kemalpaşa tatlısı İzmir iliyle özdeşlemiş bir tarlıdır. Yurt genelinde neredeyse her yerde yapılan Kemalpaşa tatlısı İzmir ilinde apayrı bir tada sahiptir. Hafif olması nedeniyle kişide sürekli yeme istediği uyandıran bu tatlı sizlerinde en seveceğiniz tatlılardan birisi olacaktır.

Kemalpaşa Tatlısı

İzmir İli Tanıtım Videosu

[pro-player width=’560′ height=’420′ type=’video’ image=’http://www.bilginasil.com/wp-content/uploads/izmir-saat-kulesi.jpg’]http://www.youtube.com/watch?v=SmOiF3EGomI[/pro-player]

İzmir tarihi yerleri, İzmir gezilecek yerler ve İzmir nesi meşhur konusunda sizlerde bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

19 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler