Sponsorlu Bağlantılar

İstiklal Marşı niçin yazılmıştır ve istiklal marşı neden yazıldı gibi konular neredeyse her hafta okullarda marşımızın okunmasına rağmen bu marçın niçin yazıldığının bilinmemesinden dolayı hazırlanmıştır. Ülkemizin bağımsız olduğunun en güzel göstergelerinden birisi olan İstiklal Marşı bağımsızlığımız devam ettiği sürece okunacak bir marştır. Kimisi bu marşın kaldırılacağını gündeme getirse de Türk ulusu var olduğu sürece bu marşın kabul göreceğini bilmenizi isteriz.

istiklal marşı savaş sonucunda umutsuzluğa kapılan milletinin yüreğindeki vatan aşkını coşturmak, Türk insanını motive etmek ve savaşı kazanacaklarına olan inançlarını arttırmak için yazılmış olan bir marştır. İstiklal marşı 7 kasım 1920 yılında gazetelerde yayınlanan bir yarışma ile duyrulmuş ve kendi yazdığı marşın kabul edilmesi için dönemin bir çok şairi marşı yazmak için başvuru da bulunmuştur. Yarışmaya katılan marşların hiç birisinin beğenilmemesi üzerine Mehmet Akif Ersoy’a özel istek gönderilip istiklal marşını yazması istenmiştir. Mehmet Akifin yazdığı şiir çok beğenilmiş ve 12 mart 1921 de mecliste kabul edilmiştir. Kan kırmızısı Türk bayrağımızın göklerden düşmemesi temennisi ile makalemizin devamında yer alan İstiklal Marşını sizleri dinlemeye davet ediyoruz.

istiklal marşı

istiklal marşı

Türk Bayrağımız şeklini ve rengini nasıl almıştır


Bir marş ancak bu kadar güzel yazılabilirdi diyen kişilerden birisiyseniz İstiklal marşı hakkındaki düşüncelerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

10 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler