Sponsorlu Bağlantılar

Isparta gezilecek yerler, Isparta’nın nesi meşhur. Akdeniz Bölgesinin Kuzey kısmında yer alan Isparta iline karasal iklim hakim olup Akdeniz bölgesinde farklı özellikleri sergilemektedir. Bu yazı dizimizde sizlere Isparta gezilecek yerler ve Isparta’nın nesi meşhur hususunda bilgi vermek istiyoruz. Şehri daha etkin gezebilmek için web sayfamıza göz atmanızda fayda var.

Isparta’nın Nesi Meşhur
Kovada Gölü Milli Parkı

Kovada Gölü Millî Parkı, Isparta’nın Eğirdir ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Millî park sahası içerisinde konaklama ve piknik yapma amaçlı hazırlanmış yerler mevcuttur. Burada otelde değil çadırlarda ve karavanlarda kalınabilir. Kovada Gölü Millî Parkı, Isparta- Eğirdir-Konya devlet karayolundan ayrılıp güneye dönen 23 kilometrelik bir yol ile ulaşılmaktadır.

Kovada Gölü Milli Parkı

Kovada Gölü Milli Parkı

Isparta Gülü
Isparta ile özdeşleşen ürünlerden biriside güldür. Özellikle yağ yapımında kullanılan Isparta güllerinin hem şehir hem de ülke ekonomisine büyük katkısı bulunmaktadır. Ayrıca mevcut güller dekorasyon ürünlerini süslemede ve hoş kokular vermede sıkça kullanılmaktadır.

Isparta Gülü

Isparta Gülü

Isparta Halısı
Anadolu motifleriyle süslenen ve elle dokunan Isparta halılarına özellikle ülkemizi ziyarete gelen turistler tarafından büyük bir ilgi vardır. El emeği göz nuru olan bu Isparta halıları tarihin derin sayfalarından günümüze kadar şehrin en değerli ürünleri arasında yer almıştır.

Isparta Halısı

Isparta Halısı

Davraz Dağı Kayak Merkezi
Isparta’nın doğusunda, Isparta ve Eğridir’e 25 km mesafede yer alan, Toros Dağları’na bağlı 2635 m yüksekliğinde kayak turizmine açık bir dağdır. Halk arasında hem Davraz hem de Davras olarak adlandırılan dağ aynı zamanda Türkiye’nin en güzel pistlerine sahip Kayak Merkezlerinden biridir. Davraz Akdeniz Bölgesinin Göller yöresinde, Eğirdir ile Kovada Gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovasını kuşatan dağ kütlelerinden biridir. Davraz’ın etrafında Gelincik Dağı (2808 m), Dedegöl Dağları Dipoyraz Doruğu (3007 m), Sultan Dağları Gelincikana Doruğu (2612 m) yükselmekte. Davraz kayak merkezinin de bulunduğu dağın en yüksek noktası 2635 metre ile Ulparçukuru Tepesidir. Büyük Davraz ve Küçük Davraz isimli iki zirvesi bulunmaktadır. Yılın büyük bölümünde kayak turizmine elverişli olduğu için son yıllarda bu konuda çalışmalar yapılmış ve 2200. metrede kurulan tesislerle adı kayak turizminde sıkça anılır hale gelmiştir.

Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi

sponsorlu bağlantılar

17 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler