Sponsorlu Bağlantılar

Isaac Newton 4 Ocak 1643 tarihinde dünyaya gelmiş olan, İngiliz asıllı ünlü fizikçidir. Kendisinin fizik, matematik, astronomi ve ilahiyat alanında çalışmalar yaptığı bilinenler arasında yer almaktadır. Özellikle hareket kavramı üzerinde çalışmalar yapmış ve günümüzde de halen kabul gören hareket kanunlarını oluşturmuş isimdir. Sizlere daha önceden kendisinin bulmuş olduğu birinci hareket yasası hakkında detaylı bilgi vermiştik.

Fizik dünyasının en etkili isimlerinden birisi olan Isaac Newton gök cisimleri ile yer yüzünde yer alan cisimlerin aynı hareket yasaları içerisinde davrandıklarını ortaya atmış ve bunu kanıtlamıştır. Günümüzde kabul edilen üç hareket kanunu da kendisi tarafından bulunmuştur. Bilim dünyasına damgasını vurmuş olan bu ünlü bilim insanı 31 Mart 1727 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Bazı matematiksel kavramların çalışmalarında yetersiz kalması sonucunda matematiğin en uç noktası olan türev ve integral Isaac Newton tarafından keşfedilmiştir. Çözülemeyen birçok problemin çözümünde bu matematiksel kavramlar kullanılmaya devam etmektedir. Bu yüzden kendisi fizik alanında sıklıkla anıldığı gibi matematik alanında da bir o kadar anılmaktadır.

Matematikte (a+b)ª ifadesinin üstel seriye açınımını veren genel iki terimli teoremini buldu. Newton’un bilime en büyük katkısı mekanik alanındadır. Merkezkaç kuvveti yasası ile Kepler yasalarını birlikte ele alarak kütle çekim yasasını ortaya koydu. Newton hareket yasaları olarak bilinen eylemsizlik ilkesi, kuvvetin kütle ile ivmenin çarpımına eşit olduğunu ifade eden yasa ve etki ile tepkinin eşitliği fiziğin en önemli yasalarından biridir.

Bilim dünyasına böylesin değerli bir miras bırakmış olan Isaac Newton Beyi bir mühendis olarak saygıyla anmaktayız. Isaac Newton kimdir konusunda eksik gördüğünüz kısımları yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

15 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler