Sponsorlu Bağlantılar

İmam-ı Gazali Müslüman asıllı olup ilahiyatçı, felsefeci, düşünür ve tasavvuf kimliği ile bilinen Türk İslam alimlerinden birisidir. Gazali en çok mahlası ile tanınan birisidir. Ülkemizde El Gazali olarak anılsa da itaplarda lakabı olan Huccet-ül-İslam ve Zeyneddin olarak da kaleme alınmış birisidir. Miladi takvime göre 1058 tarihinde Tus şehrinde dünyaya gelmiştir.

30’lu yaşlarına kadar dönemin en popüler medreselerinden birisi olan Nişabur Nizamiye medresesinde eğitim almıştır. Medresede başarıları ile kendisini kanıtlamış olduğundan Büyük Selçuklu Devletinin veziri olan Nizamül Mülk’ün dikkatini çekmiş ve 1091 yılında Bağdat ilinde bulunan Nizamiye Medresesinin başöğretmenliğine atanmıştır.

İmam-ı GazaliEl Gazaki uzun süre boyunca Nizamiye Medreselerinde eğitim vermiş ve ömrünü İslam dinine adamış birisidir. 1111 tarihine gelindiğinde Cemaziyelevvel ayının 14. Pazartesi günü hayata gözlerin yummuştur. Günümüzde bu denli çok anılmasının en büyük nedenlerinden birisi İslam dünyasının en ünlü alimlerinden birisi olmasıdır. Ayrıca kendisinin günümüze kadar ulaşmış olan eserleri de merak konusu olmaya devam etmektedir. El Gazali eserleri ile günümüze kadar ulaşmış bir isim olduğundan ötürü sizlere ilerleyen zaman içerisinde ünlü düşürün eserleri hakkında da bilgiler sunmaya çalışacağız.

sponsorlu bağlantılar

13 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler