Sponsorlu Bağlantılar

İklim nedir? İklim genel olarak geniş bir coğrafi bölge içerisinde uzun bir süre boyunca değişime uğramayan hava koşulları olarak isimlendirilmektedir. Dünya üzerinde hava hareketlerinden dolayı çeşitli iklim tipleri bulunmaktadır. İklim çeşitleri nelerdir: Sıcak iklimler, soğuk iklimler ve ılıman iklimlerdir. Bir bölgeye gittiğinizde bu bölgede hangi iklim tipinin hakim olduğuna o bölgede yetişen tarım ürünlere bakarak karar verebilmeniz mümkündür. İklim tipine has olan bitkiler o bölgenin iklim tipini tayin etmenize yardımcı olacaktır. Konumuzla alakalı böyle bir özet bilgi verdikten sonra yazımızın devamında bu iklim tiplerinin detaylarına inmeye çalışacağız.

İklimler en çok hakim oldukları bölgenin bitki örtüsünü etkilemektedir. Tarih boyunca insanlar iklimin sert olduğu yerlerde yaşamak yerine ılıman iklimlerin hakim olduğu bölgelerde yaşamayı tercih etmişlerdir. Bunun en büyük sebebi iklimin yumuşak olduğu yerlerde tarımsal ürün çeşitliliğinin fazla olmasıdır.

BU YAZIDA OKUYACAKLARINIZ

İklim Nedir?
Sıcak İklimler Nelerdir
Ekvatoral İklim Özellikleri
Tropikal İklim Özellikleri
Muson İklimi Özellikleri
Çöl İklimi Özellikleri
Ilıman İklimler Nelerdir
Akdeniz İklimi Özellikleri
Okyanusal İklim Özellikleri
Karasal İklim Özellikleri
Step İklimi Özellikleri
Soğuk İklimler Nelerdir
Tundra İklimi Özellikleri
Kutup İklimi Özellikleri
Yüksek Dağ İklimi Özellikleri
İklim Resimleri

İklim Nedir?

İklim: Geniş bir coğrafi bölge içerisinde uzun yıllar boyunca değişime uğramadan kalan hava hareketi olarak isimlendirilmiştir. Bir hava hareketi tipinin iklim adını alabilmesi için uzun süre değişime uğramadan belirli bir bölgede etkisini göstermesi gerekmektedir.

Sıcak İklimler Nelerdir

Dünya üzerinde yaşanılan hava hareketleri sonucunda oluşmuş 4 adet sıcak iklim bulunmaktadır. Bu sıcak iklimlerin isimleri sırasıyla şöyledir.
– Ekvatoral İklim
– Tropikal İklim
– Muson İklimi
– Çöl İklimi Nedir

Ekvatoral İklim Özellikleri

Ekvatoral iklim 10° kuzey ve güney enlemleri arasında görülen iklim olarak isimlendirilmiştir. Ekvatoral iklimde yıllık ortalama sıcaklık değeri 25 °C dolaylarında seyretmektedir. Ekvatoral iklimde yıllık sıcaklık farkı 4 dereceyi geçmemektedir. Bu durumun temel sebebi güneş açılarının geliş açısında büyük değişim yaşanmamasıdır. Ekvatoral iklimin en büyük özelliği yıl içerisinde yüksek oranda nem görülmesidir. Ekvatoral iklimin görüldüğü yerlerde konveksiyonel yağış tipi görülmektedir. Ekvatoral iklimde aşırı yağış olduğundan dolayı bu iklimin yaşandığı yerlerde yağmur ormanlarına rastlanır. Dünyanın en uzun boylu ağaçları ekvatoral iklime sahip olan bölgelerde görülür.

Tropikal İklim Özellikleri

Tropikal iklim 10° – 30° kuzey ve güney enlemleri arasında görülen iklim tipidir. Tropikal iklimin hakim olduğu yerlerde yıllık ortalama sıcaklık değerleri 20 °C altına düşmemektedir. Tropikal iklim kuşağında yazlar bol yağışlı geçer ve kış mevsiminde yüksek kuraklık görülür. Yağış tipi yıl içerisinde yağmur olarak görülmektedir. Tropikal iklim kuşağında ormanlar çok rastlanmaz genel olarak uzun boylu otsu bitkiler görülmektedir.

Muson İklimi Özellikleri

Muson iklimi Asya Kıtasının güneydoğu kısmında görülen iklim tipidir. Bu iklimin etki ettiği bölgeleri belirleyen en önemli faktör muson rüzgarlarıdır. Muson rüzgarlarının etki ettiği bölgelerin büyük bölümünde muson iklimi görülmektedir. Yaz mevsiminde sıcaklık değerleri 20 °C’nin üzerinde olup kış sıcaklıkları ise 5°C’lere kadar düşmektedir. Muson ikliminin hakim olduğu bölgeler dünyanın en çok yağış alan bölgeleridir. Muson iklimin halim olduğu bölgelerde ormanlar ve uzun boylu otsu bitkiler yer almaktadır.

Çöl İklimi Özellikleri

Çöl iklimi Meksika Çölü ile Arizona Çölü arasında kalan bölgelerde görülen iklim tipidir. Bu bölgeler dışında çöl olarak isimlendirdiğimiz tüm bölgelerde çöl iklimine belirgin şekilde rastlanmaktadır. Çöl iklimini maruz kalan bölgelerin en önemli özelliği yıl içerisinde düşen yağış miktarının çok az olmasıdır. Çöl ikliminin görüldüğü bölgelerin bir diğer özelliği de yıl içerisinde görülen nem miktarının çok az olmasıdır. Çöl ikliminin görüldüğü yerlerde kaktüs olarak isimlendirdiğimiz dikenli bitkiler yer alır.

Ilıman İklimler Nelerdir

Hava hareketleri sonucunda meydana gelen 4 ılıman iklim tipi bulunmaktadır. Ilıman iklim tiplerinin isimleri sırasıyla şöyle;
– Akdeniz İklimi
– Okyanusal İklim
– Karasal İklim
– Step İklimi

Akdeniz İklimi Özellikleri

Akdeniz iklimi 30° – 40° enlemleri arasındaki kıyılarda görülen iklim tipi olarak bilinmektedir. Ülkemizde de Akdeniz iklimi güney kıyılarımızda, Ege kıyılarında ve Güney Marmara’nın büyük bölümünde görülmektedir. Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Akdeniz iklimin görüldüğü yerlerde yıllık ortalama sıcaklık 15 °C civarındadır. Akdeniz iklimine hakim olan bitki türü ise makilerdir.

Okyanusal İklim Özellikleri

Okyanusal iklimi 40° – 60° enlemleri arasında görülen iklim tipidir. İklimin belirleyici özelliklerinin o bölgeye yansımasını sağlayan temek etken okyanus akıntılarıdır. Okyanusal iklim görülen bölgelerde yazları serin kışları ise ılık geçer. Okyanusal iklim görülen bölgenin yıllık ortalama sıcaklığı 15 °C civarındadır. Okyanusal iklimde genel olarak geniş yapraklı ağaçlar hakimdir.

Karasal İklim Özellikleri

Karasal iklim denizel etkinin olmadığı, orta kuşakta yer alan bölgelerde kendisini göstermektedir. Karasal iklim görülen yerlerde kış mevsimi çok soğuktur ve çok uzun sürer. Neredeyse yaz mevsimi yaşanmıyormuş gibi bir havası vardır. Yıllık sıcaklık değerleri sıfır derecelere kadar inmektedir. Karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde iğne yapraklı ağaçlar görülür.

Step İklim Özellikleri

Step iklimi karasal iklimin biraz daha yumuşak halidir. Denizel etkinin olmadığı yerlerde karasal iklimle ortak şekilde görülen bir iklim tipidir. Yıl içerisinde ve gün içerisinde yaşanan sıcaklık farkları karasal iklime kıyasla biraz daha düşüktür. Yıllık ortalama sıcaklık değeri 10-15 °C arasındadır. Step iklimi görülen yerlerin bitki örtüsü bozkırdır.

Soğuk İklimler Nelerdir

Soğuk iklimler yaşanılan hava olayları sonucunda özelliklerine göre 3 ayrı kategoride toplanmıştır. Başlıca soğuk iklim tipleri şunlardır.
– Tundra iklimi
– Kutup iklimi
– Yüksek dağ iklimi

Tundra İklimi Özellikleri

Tundra iklimi Kuzey Yarımküre’de 60° paraleli civarı ile kutup ikliminin yayılış alanı arasındaki bölgelerde görülür. Yıl içerisinde görülen en yüksek sıcaklık değeri 10 °C civarındadır. Tundra iklimde kış aylarında sıcaklık değerleri -45 °C’lere kadar düşmektedir. Tundra iklimi görülen yerlerin net bir bitki örtüsü yoktur. Çünkü yıl içerisinde toprak uzun süre buzlarla kaplı şekilde kalmaktadır.

Kutup İklimi Özellikleri

Kutup iklimi Kuzey Kutbu çevresinde, Grönland’ın iç kısımlarında ve Antarktika’da görülür. Yıl boyunca ortalama sıcaklık -30 °C civarındadır. Daha soğuk zamanlarda olduğu bilinmektedir. Bu bölgelerin bitki örtüsü yoktur çünkü her yer buzla kaplıdır. Yaşanılan en soğuk iklim tipleri içerisinde baş sırada yer almaktadır.

Yüksek Dağ İklimi Özellikleri

Yüksek dağ iklimi Ilıman ve sıcak kuşaktaki dağların zirvelerinde görülür. Yıl içerisinde pek fazla yağış görülmez ve sıcaklık değerleri her zaman düşüktür. Bu iklimin görüldüğü yerin büyük kısmı buzlularla kaplı olduğu için bitki örtüsü bulunmamaktadır.

İklim Resimleri

sponsorlu bağlantılar

19 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler