Sponsorlu Bağlantılar

İbni Sina, İslam dünyasının en önemli bilim insanlarından biridir. 16 Ağustos 980 tarihinde dünyaya gelen İbni Sina 10 Aralık 1037 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Ünlü bilim adamı tıp, astronomi ve felsefe gibi alanlarda yapmış olduğu çalışmalar ile tanınmış bir isimdir. İbni Sina eserlerini Fars dile ile hazırlamıştır. Yaptığı çalışmalar tüm dünya insanları tarafından beğenildiği için çalışmaları farklı dillere çevrilerek uzun yıllar boyunca üniversitelerde okutulmuştur.

İbni Sina hekimlik alanında önemli çalışmalar yapmıştır. Çalışmalarına Kuşyar adına bir hekimin yanında başlayan ünlü bilim insanı 450 civarında sağlık alanında makale yazmıştır. Makalelerinin sayısı daha fazladır ancak günümüze sadece bu kadarı ulaşabilmiştir. Kitabü’ş-Şifa (İyileşme Kitabı) ile El-Kanun fi’t-Tıb’dır (Tıbbın Kanunu) en bilinen eserleri arasında yer almaktadır.

Ibni Sina Avicenna Resimleri

Ibni Sina Avicenna Neleri Yapmıştır?

Ibni Sina Avicenna Hakkında Özet Bilgi

Ibni Sina Avicenna Fotoğrafları

Ibni Sina Avicenna Fotoğraf Galerisi

Ibni Sina Avicenna GörselleriAvrupa’da Avicenna olarak tanınan İbni Sina geometri, mantık, fıkıh, sarf, nahiv, tıp ve doğa bilimi alanlarıyla da ilgilenmiştir. İbni Sina eğitim hayatına başladığında keskin zekası ile ön plana çıktı. Kendisine bir şeyler öğreten öğretmenlerini geçmeye başlayınca dönemin en üstün zekasına sahip insanlarından birisi olarak görülmeye başlandı.

16 Yaşında tıp alanıyla ilgilenmeye başlayan İbni Sina 19 yaşına geldiğinden başarılarından dolayı doktor unvanını aldı.

sponsorlu bağlantılar

16 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler