Sponsorlu Bağlantılar

SORU: Gündüz ve gece yön bulma yöntemleri nelerdir? Örneğin gece veya gündüz yolumuzu kaybettik ve yönümüzü bulmamız gerekiyor. Bu tip durumlarda tabiat olaylarından yararlanıp yönümüzü nasıl bulabiliriz? İzcilik kursuna çocuğumu yazdıracağım. Kaybolmasından korktuğum için yönünü nasıl bulacağını öğretmek istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP: Sayın takipçimiz bu kadar telaş yapmanıza gerek yok. Öğretmenleri onları koruyacaktır. Fakat ben gene de tedbir almak istiyorum. Gözüm arkada kalmasın diyorsanız gece ve gündüz nasıl yön bulunacağına dair bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Gece ve Gündüz Yön Nasıl Bulunur?

– Güneşe bakarak yönünüzü bulabilirsiniz. Güneş doğudan doğup batıdan batmaktadır. Güneş doğarken sağ elinizi güneşin doğan tarafına getirip her iki elinizi açtığınızda sol eliniz batıyı, karşınız kuzeyi arkanız ise güneyi gösterir. Aynı şekil eğer akşam saatlerindeyseniz sol elinizi güneşe getirin ve ellerinizi açın. Yönler tekrardan aynı noktaları gösterecektir.

– Çevrenizde bulunan ağaç ve taşlara bakınız. Taş ve ağaçların yosun tutan tarafları kuzeyi gösterir.

– Karıncalar yuvalarının giriş kısımlarına toprak yığarlar. Bu toprağın olduğu yön kuzeyi gösterir.

– Minare kapıları güney yönüne bakar ve camilerdeki mihrap karşısında bulunan giriş kapısı da kuzeyi gösterir.

– Müslüman mezarlarında mezar taşlarının bulunduğu kısım batıyı gösterir. Hıristiyanların mezar taşları ise güneyi gösterir.

– Kutup yıldızına bakara gece yön bulabilirsiniz. Kutup yıldızları daima kuzeyi gösterir.

sponsorlu bağlantılar

11 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler