Sponsorlu Bağlantılar

Gökyüzüne baktığımız zaman gökyüzünün mavi olduğunu görürüz ancak birçoğumuz gökyüzünün neden mavi olduğunu bilmemektedir. Bazı meraklı okurlarımızın gökyüzü neden mavidir sorusunu sormuş olmasından dolayı sizlere gökyüzü nenden mavidir konusunda bilimsel değeri olan bilgileri sunmak istiyoruz.

En fazla kafa yoran ama oldukça dikkatleri üzerine toplamayan detaylardan biriside semanın mavi olmasıdır. Sema maviliğinin üstüne şiirler, romanlar ve hikayeler yazılmış olsa da bir hayli adem evladı semanın neden mavi olduğu esasını bilmez. İlk bakıldığı zaman lüzumsuz bir informasyon gibi görünse de birazcık dikkatli olunca herkesi meraklandırmaktadır.

Hepimiz yönünden bilinmiş olduğu gibi, güneşin ak ışığı aslen mor, mavi, yeşil, sarı, turanj ve al renklerin birleşimidir. Güneş kaynağından çıkarak atmosferimize kadar gelen güneş ışıklarının büyük bölümü dünyamızı teğet geçerken, bir bölümü atmosferimiz aracılığıyla soğurulur.
Gökyüzü Neden Mavidir
İşte bu fer atmosferden içeriye geçerken mor yanındaki ışıklar, al tarafındakine göre daha çok dağılırlar ve atmosferde sıklıkla mavi renk kırılarak yerküreye aksedilir. Bu vaziyette hepimiz semayı mavi senkronda görürken, güneşi de ak-sarı bileşiği bir senkronda görürüz.

Atmosferimiz olmasaydı, güneşi tekrar parlayan bembeyaz senkronda görecek bununla birlikte tüm sema akşamları olduğu gibi karanlık meydana gelecek, güneşle birlikte farklı olarak yıldızlar da görünür olacaktı. Bu renk oluşumunun en önemli etmeninin atmosfer olduğunu bilmenizi isteriz.

sponsorlu bağlantılar

14 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler