Sponsorlu Bağlantılar

İletişim insanların topluluk halinde yaşamasından dolayı zorunlu olan bir kavramdır. Bu yüzden insanoğlu boş durmamış ve iletişimi geliştirmek adına çeşitli teknolojik aletler icat etmiştir. Geçmişten günümüze iletişim araçlarının gelişimi merak edildiğinden dolayı sizlere iletişim araçlarının gelişimi hakkında maddeler halinde bilgi vermeye çalışacağız. Zaman içerisinde yeni gelişmeler olması durumunda makalemize ilaveler yapmaya devam edeceğimizden emin olabilirsiniz.

Geçmişten Günümüze İletişim Araçlarının Gelişimi

• İletişim aracı olarak ilk yazı kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda çeşitli hayvan ve eşya şekillerinden oluşan ilk yazının milattan önce 3000’li yıllarda kullanıldığı tespit edilmiştir. Arkeologlar tarafından bulunan bu yazı sitili günümüzde hiyeroglif olarak bilinmektedir.

• İletişim sisteminde kullanılan ilk alfabe ise zamanında Suriye ve Irak topraklarında yaşamış olan kişiler tarafından kullanılmıştır. Bu alfabenin milattan önce 1400’lü yıllarda kullanıldığı düşünülüyor.

• İletişim konusundaki ilk büyük gelişme Çinlilerin papirüs adı verilen kağıdı bulmasıyla oldu. Çinliler kağıdı bulduktan sonra matbaayı geliştirdi ve iletişimde çığır açmayı başardı. Modern anlamdaki ilk matbaa ise Gutenberg adlı mucit tarafından 1645 tarihinde bulunmuştur.

• Her ne kadar fotoğraf bir iletişim aracı olarak sıklıkla kullanılmasa da bizlere göre en önemli iletişim araçlarından birisidir. İlk fotoğrafı Fransız asıllı Niepce çekmiştir. Fotoğraf teknolojisi devrim din adamları tarafından dine hakaret olarak görülmüş olsa da bu teknolojiyi halk benimsedi ve kullanmaya devam etti.

iletişim araçlarının gelişimi

iletişim araçlarının gelişimi

• İletişimin elektroniğe dönüşmesi telgrafın icadı ile olmuştur. İlk telgraf İngiliz asıllı olan Cooke ve arkadaşı tarafından 1936 tarihinde icat edilmiştir. Zaman içerisinde geliştirilen telgraf günümüzün modern sistemine ayak uydurmuştur.

• Askeriyenin özel bir iletişime ihtiyaç duymasından dolayı mors alfabesi geliştirildi ve özellikle savaş sırasında birlikler arasında iletişim kurmak için kullanıldı. Günümüzde de askeri birlikler mors alfabesini kullanmaya devam etmektedir.

• Yazının daha kolay yazılması için bir icat üzerinde çalışılması sonucunda daktilo icat edildi. 1990’lı yıllara kadar bilgisayar teknolojisinin çok yayılmış olmamasından dolayı daktilo kullanılmıştır ancak bilgisayar teknoloji yayıldığından dolayı daktilo günümüzde neredeyse hiç kullanılmamaktadır.

• Geçmişten günümüze iletişim araçlarının gelişimi içerisinde en önemli yere telefon sahiptir. Bu teknolojik alet günümüzün de en önemli iletişim araçlarından birisidir. İlk telefon 10 Mart 1876 tarihinde Graham Bell tarafından bulunmuştur.

• Edison FonoGraf adı verilen aleti 1877 tarihinde geliştirdi ve günümüzde sıklıkla kullandığımız kasetçalar ve CD teknolojisinin temelini attı. Bu alet aracılığıyla genel olarak ses kaydı yapılmaktadır.

• İlk video çekim 1894 tarihinde Limuere kardeşler tarafından gerçekleştirildi. Yapılan bu icat sayesinde elde edilen görüntüler yıllar sonra tekrardan izlenebilmektedir. Günümüzde kullandığımız video kayıt siteminin temelleri diyebiliriz.

• 1896 yılında Marconi adlı İtalyan bilim adamı tarafından ilk radyo yayını yapıldı. Bu sayede toplu iletişimde bir üst adıma geçilmiş oldu. Asrın icadı dediğimiz bu icat o yılların en popüler iletişim araçlarından birisiydi.

• 1922 tarihinde Korn adındaki Alman bilim adamı özellikle fotoğraf göndermek için tasarlanmış olan faz makinesini icat etti. Özellikle resmi evraklar bu icat sayesinde kısa sürede transfer edilmeye başlanmıştır.

• En büyük icat olan televizyon ise 1926 tarihinde Logie Baird adlı İskoç asılı bilim adamı tarafından icat edildi. İcat edildiği yıllarda pek ilgi görmemiş olsa da ilerleyen yıllarda en önemli iletişim araçlarından birisi haline geldi.

• Yazıların ve makalelerin insanlara kısa süre ulaşmasını sağlamak adına bilim insanları çok sayıda çalışmalar yaptı ve 1936 yılına gelindiğinde Amerikalı bilim adamı tarafından ilk fotokopi makinesi icat edildi. Bu icat sayesinde kitaplar çoğaltıldı ve okuryazar kişi sayısında bir hayli artış oldu.


• Bilgisayarın icadı insanlık yararına büyük bir icat olarak görülse de ilk etapta pek bir işe yaramıyordu ancak MikroSoft firması tarafından 1983 tarihinde Windows yazılımı geliştirilince bilgisayarlar en önemli iletişim araçlarından birisi haline geldi. Günümüzde de bilgisayarlar iletişim araçları listesinde baş sırada yer almaktadır.

• 1985 tarihinde internet denilen teknolojinin geliştirilmesi iletişimin doruk noktası olmuştur. İlk başta arpa adında piyasada yer alan bu teknoloji zaman içerisinde internet adını almıştır.

• Günümüzde en çok kullanılan iletişim araçları içerisinde ise facebook, Hotmail, gmail ve twitter gibi sistemler ye almaktadır.

Geçmişten günümüze iletişim araçlarının gelişimi genel olarak bu şekildedir. Sizlerde bu konuda eksik gördüğünüz kısımları yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

13 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler