Sponsorlu Bağlantılar

Frezeleme nedir? Freze tezgahları nasıl çalışır çeşitleri nelerdir?

Uzun zamandan beri bir makine mühendisi olarak sizleri günümüzde neredeyse tüm metal işletmelerinde kullanılan freze tezgahları hakkında bilgi vermek istiyordum nasip bu güneymiş. Bu mesleğe yeni girmiş olan takipçilerimizin kafasını karıştırmamak adına frezeleme ve freze tezgahları hakkındaki bilgileri en basite indirgeyerek anlatmaya çalışacağım. Freze tezgahlarını anlatmaya başlamadan önce frezeleme olayının tanımını yapalım.

Frezeleme nedir? kendi ekseni etrafında dönen bir kesici takımın ilerleme hareketi yapan malzeme üzerinden talaş kaldırması olayı olarak isimlendirilir. Frezelemenin tornalamadan farkı şudur: tornalamada malzeme eksenel hareket yaparken takım doğrusal hareket yapar. Frezeleme ise bu durumun tam tersidir. Frezeleme işlemi freze çakısı olarak isimlendirdiğimiz özel kesiciler aracılığıyla yapılmaktadır. Frezeleme yatay ve dikey olarak iki sınıfta isimlendirilir. Frezelemenin yatay veya dikey olduğu takımın bağlı olduğu milin konumuna göre belirlenir. Mil dikey bir şekildeyse yapılan frezeleme dikey frezeleme, mil yatay konumdaysa yapılan frezeleme işlemi yatay frezeleme olarak isimlendirilir. Yapılan bu işlem türü de tezgah isimlerine yansımıştır. Yatay işlem yapan frezelere yatay freze denilirken dikey frezeleme yapanlara da dikey freze denilmektedir. Her iki işlemi de yapma kabiliyeti olan tezgahlara da üniversal tezgah denilmektedir.freze tezgahı

Freze takımları hız çeliğinden yapılmış yekpare ve sert metalden yapılan uçlu olabilirler. Yekpare takımlar değiştirilemezken, uçlu frezeler değiştirilebilir. Frezelerdeki önemli bir konuda diş sayısıdır. Diş sayısı malzemeye göre seçilir. Yumuşak malzemelerde büyük talaş kaldırılır ve diş sayısının az dişler arası boşluğun fazla olması gerekir. Sert malzemelerde ise diş sayısı fazla ve dişler arası boşluğun az olması gerekir. Bu duruma dikkat edilmesi özellikle takım ömrü açısından çok önemlidir. İşlenecek malzemeye ve makine devrine göre doğru takım seçimi yapılmazsa takımın ömrü kısalacaktır.

Freze Tezgahlarının Çeşitleri

1. Sütunlu ve konsollu tip freze tezgahları
• Yatay freze tezgahı
• Düşey freze tezgahı
• Üniversal freze tezgahı

2. İmalat ve gövde tipi freze tezgahları

3. Planya tipi freze tezgahları

4. Özel freze tezgahları
• Kopya freze tezgahları
• Elektronik ve hidrolik kumandalı freze tezgahları

Takım tezgahlarını teker teker anlatmak size bir fayda sağlamayacağından sadece isimlerini bilmenizi istedim. Öğrenmek istediğiniz tezgah hakkında bilgi vermemizi isterseniz elimizden geldiğince sizleri bilgilendirmeye çalışırız. Tezgahın adı ne olursa olsun genel olarak hepsinin yaptığı işlem aynıdır. Eğer bir gün freze tezgahı alıp dükkan açmayı düşünürseniz üniversal freze tezgahı almanızı tavsiye ederim. Hepinize meslek ve eğitim hayatınızda başarılar dilerim.

sponsorlu bağlantılar

15 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler