Sponsorlu Bağlantılar

Fiziksel ve kimyasal değişim dünya var olduğundan beri gerçekleşen en önemli değişimlerden birisidir. Okullarda fiziksel ve kimyasal değişimler konusunun ders konusu olarak okutulmasından dolayı sizlere fiziksel değişim örnekleri ve kimyasal değişim örnekleri hakkında bilgi vereceğiz. Konumuzun daha anlaşılır olması adına bu değişim konusuna da özet halinde değinmek istiyoruz.

Fiziksel Değişim Nedir?

Fiziksel değişim, maddelerinin yapısında hiçbir değişim olmadan hal, biçim ve dış görünüşlerinde meydana gelen değişimlere verilen isimdir. Fiziksel değişimde bilinmesi gereken en önemli husus fiziksel değişime uğrayan maddelerden yeni bir maddenin oluşmamasıdır. Fiziksel değişime uğrayan maddelerin rengi, dış görünüşü gibi özellikleri değişir ancak herhangi bir yeni madde oluşumu gerçekleşmez.

Fiziksel Değişim Örnekleri

Fiziksel değişim örnekleri içerisinde en çok kullanılan örnek kumaşın kesilmesidir. Kumaş kesilince şekilsel olarak değişime uğramış olur ancak özellik bakımından bir değişime uğramaz. Ayrıca büyük kayalardan küçük çakıl taşlarının elde edilmesi de fiziksel değişime güzel bir örnektir.

Kimyasal Değişim Nedir?

Kimyasal değişim maddenin en küçük yapı parçası olan atomlarda meydana gelir. Kimyasal değişim sonucunda madde tüm özelliklerini kaybeder ve değişim sonucunda yeni bir madde oluşur. Maddelerin içyapısında meydana gelen değişimlerin tamamı kimyasal değişim olarak ifade edilmektedir.

Kimyasal Değişim Örnekleri

Kağıdın yanması
Mumun yanması
Sütün ekşimesi
Yumurtanın bozulup çürümesi
Demirin paslanması
Fotosentez olayı
Solunum olayı
Hamurun mayalanması

Fiziksel ve kimyasal değişim örnekleri daha da arttırılabilir. Sizlerin konuya destek olmanız adına bizlerle bildiklerinizi paylaşmanızı istiyoruz.

sponsorlu bağlantılar

10 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler