Sponsorlu Bağlantılar

Fibonacci sayıları nelerdir ve Altın oran nedir konulu makalemize hoş geldiniz. Fibonacci sayılarının isim babası olan Leonardo Fibonacci Paris ilinde doğmuş olan ünlü bir İtalyan asıllı matematikçidir. Fibonacci bu sayıları bulmak için özel bir çaba harcamamıştır. Bu konu dışında bir çalışma yaparken bu sayılar tesadüf eseri ortaya çıkmıştır. Yazımızın devamında Fibonacci sayılarını elimizden geldiğince ele almaya çalışacağız.

Fibonacci Sayıları Altın Oran Nedir

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987.. diye devam eden sayılar Fibonacci dizisi olarak isimlendirilir. Fibonacci dizisi olarak isimlendirilen bu akam dizisinin en önemli özelliği kendisinden önceki 2 ardışık sayısının toplamının yine kendisinden sora gelen sayıya eşit olmasıdır. Peki, Fibonacci sayılarından nasıl altın oran ortaya çıkmıştır? Fibonacci dizisi olarak isimlendirilen sayılar kendisinden önce gelen sayıya bölündüğünde daima sonuç 1.618 olarak çıkar. İşte bu oranın sürekli yakalanması olayına altın oran denilmektedir.

Fibonacci sayıları günümüzde de önemini korumaya devam etmektedir. Fibonacci sayılarını bu denli önemli kılan şey bu sayılar ve altın oran alınarak yapılan tüm mimari eserlerin göze hoş görünmesidir. Günümüzde özellikle araba tasarımı yapan firmaların altın orandan yararlandığı tespit edilmiştir. Bu oranın bu kadar çok kullanılmasının temel sebebi göze hoş görünen şeyleri elde edebilmektir. Altın oran ilk kez Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından kullanılmıştır. Bu medeniyetlerden günümüze kadar ulaşan tarihi eserlerde Fibonacci sayılarına ve altın oran kavramına net bir şekilde rastlanmaktadır.Altın Oran

Fibonacci sayılarının gizemine çeşitli örnekler vererek sizleri şaşırtmak istiyoruz. Örneğin bir insanın başparmağını ele alalım. Başparmaktaki bölmeleri birbirlerine oranlayacak olursanız elde edilen oranın altın oran olduğuna tanıklık edebilirsiniz.

İnsan yüzünde de altın oran kavramına ulaşmak mümkün. Kulaklar arasındaki mesafe, gözle üst dudak arasındaki, burnun altı ile çene arasındaki mesafe altın oran içermektedir. Bunu bir resminiz üzerinden ölçü alarak sizlerde kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Fibonacci sayıları ve altın oran nedir hususunda sizlere aktaracaklarımız bunlardan ibaret. Sizlerde altın oran hakkında bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

12 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler