Sponsorlu Bağlantılar

Civciv beslemek deyim yerindeyse moda haline geldiğinden sizlere evde civciv nasıl beslenir konusunda bilgi vereceğiz. Hindir, tavuk ve ördek son zamanlarda en çok beslenen civciv türlerinden olduğundan verdiğimiz bilgilerin bu türlerin tamamını kapsadığını bilmenizi isteriz.

Tavuk, hinde ve ördek civcivleri su içmek ve yem yemek gibi temel yaşamsal faaliyetleri fazlaca ivedi bir şekilde öğrenirler. Her ne miktarda kuluçkadan çıktıktan sonrasında 72 saat yem yemeden ve su içmeden yaşamlarını sürdürebilseler bile bu hoş olmayan bir vaziyettir ve gelişmeyi etkisinde bırakır. Civcivler kuluçkadan çıktıktan en geç 24-48 saat sonrasında yem tüketmeye ve su tüketmeye başlarlar bu süre gecikecek olursak yavruların yaşamsal faaliyetleri durma noktasına gelebilir. Bu zaman ne kadar az olursa, o kadar pozitif yönde neticelere ulaşılır. Civcivlerin biyolojik işlevlerinde su çok önemli ehemmiyet taşır. Su beden sıcaklığını tertip eder, bünyeyi serin hale getirir ve sıcaklığı aynı ölçüde korur. Sindirim sisteminin tertipli bir şekilde faaliyet göstermesinde, metabolizmada ve artıkların sorunsuz bir şekilde bedenden uzaklaştırmasına yardımcı olur.

Civcivlerin hayata merhaba demiş olduğu ilk hafta içerisinde civciv başına 2 santimetre suluk kenarı yapılmalıdır. 15 günden sonrasında civciv başına 2,5 santimetre kenar uzunluğuna sahip olan suluklar ve yükseklikleri ayarlanarak düzgüsel askılı suluklar yerleştirilmelidir. Civcivler suluklara uyum sağladıktan sonrasında, altlığın sulukların içerisine girmesinin önüne geçmek adına altlık derecesinden 2-3 santimetre civarında yüksek hale getirilmelidir. Civcivler vardığında suyun ısısının 17-22 derece dolaylarında olması gerekli ve taze su verilmelidir. Uzun zaman bekletilmiş ve bayatlamış su vermemeye civcivlerin sağlığı açısından dikkat edilmelidir.
civciv nasıl beslenirCivciv sulukları olasıysa her gün tertipli biçimde fırçalanarak yıkanmalıdır. 3. Haftadan itibaren minimum haftada bir defa bu muamele tekrarlanmalıdır. Ağartma esnasında azca oranda dezenfektan tüketmek birtakım zararı olan mikroorganizmaları ortadan kaldırmak bakımından yararlıdır. Amma velakin aşılar kullanılacağı vakit dezenfektan tüketilmemelidir. Çünkü kullanılan dezenfektanlar aşıların etkinliklerini düşürmekte, ayrıca ara ara inaktif duruma gelmelerine neden olmaktadır. Civcivlere doğdukları günden beri temiz, taze ve hayvanların gereksinim duyduğu gıda materyallerini içeren nitelikli yemler verilmelidir.

Civcivler ilk hafta hususi olarak yapılma plastik, mukavva ya da yumurta viyollerini yem yemek için kullanabilirler. 3. Haftadan sonrasında ise yuvarlak yarı otomatik askılı yemlikler yahut otomatik yemlikler kullanılabilir. Sadece ufak yaşlarda yuvarlak yemliklerde yemlik seviyesinin mahlukların yiyebileceği biçimde ayarlanmasına özen gösterilmelidir. Plastik civciv yemliklerinin bir tanesi 50 – 60 civciv için kafi olmaktadır. Şayet uzun yemlik ya da zincir sistemi vb. Otomatik yemliklerde yem veriliyor ise civciv başına 4 santimetre yemlik çevresi ayrılmalıdır. Yuvarlak yemliklerde gereksinim duyulan yemlik menzili düz yemliklerdeki değerin % 60′ ı civarındaki bir değerde olmalıdır.

sponsorlu bağlantılar

11 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler