Sponsorlu Bağlantılar

Çoğumuzun öğrenci şehri olarak bildiği Eskişehir, özellikle şehir sınırları içerisinde yer alan üniversiteleri ile meşhur bir yerdir. Eskişehir iline ilk kez gidecek kişiler Eskişehir’in nesi meşhur diye merak ettiğinden dolayı sizlere Eskişehir tarihi gezilecek yerleri hakkında bilgi vereceğiz. Şehri tamamen gezebilmeniz için şehirde en az 2 hafta kalmanız gerekmektedir. Uzun bir gezi planınız varsa görmek isteyeceğiniz yerlere bu şehri de eklemenizde fayda var.

Eskişehir, Türkiye’nin İç Küçük Asya Kesiminde yer alan aynı isimli ilin merkezidir. Ortasından Porsuk Çayı geçen kent, içinde Osmangazi Üniversitesi ve Küçük Asya Üniversitesi’nin yer alması sebebiyle bir talebe şehri görünümündedir. 2009 senesinin verilerine göre kent merkezinin toplam nüfusu 625.453’dür. Bu nüfusun 309.750’si adam, 315.703’ü hanımefendidir.

Met helvası, Nuga helva, Haşhaşlı çörek, Kalabak suyu, Çiğbörek ve Lületaşı ile meşhurdur. İşlenebilir lületaşı, Vatanımızda bir tek Eskişehir’de çıkarıldığı için Eskişehir taşı olarak bilinir. Ülkemizde Eskişehir ve Sivrihisar civarında yetişen bir çoban köpeği olan akbaş da şehire ilişkin mühim değerlerdendir.

Türk Silahlı Güçleri Ambiyans Güçleri Komutanlığı’na bağlı 1. Ambiyans Strateji Komutanlığı ve 1. Ambiyans İkmal ve Bakım Merkez Komutanlığı da Eskişehir’de yer verilmiştir. Ek olarak hem askeri bununla birlikte sivil hava meydanı (Küçük Asya Üniversitesi Hava meydanı) yer almıştır.

Eskişehirin Ünlü Olan Şeyleri

Lületaşı, Porsuk Çayı, Midas Tapınağı, Küçük Asya Üniversitesi, Yunus Buyruğa Türbesi, Zamanı Odun Pazarı Haneleri, Yazılıkaya Frig Vadisi ( Midas Şehri ), Uyuz, Çifteler ve Yarıkçı Hamamları, Çatacık Ormanları ve Mesire Bölgesi, Eti Bisküvileri, İnönü Planör Kampı, Sivrihisar Ermeni Kilisesi.

Lüle Taşı: Lületaşı’nın Vatanımızda işlenebilir olanı bir tek Eskişehir’de yer verilmiştir. “Ak altın”, “Deniz köpüğü” ve “Eskişehir taşı” benzer biçimde adlandırmalar lületaşının kıymetini, rengini, çıkış merkezini manalı bir şekilde gözler önüne sermektedir. Lületaşı, magnezyum ve silisyum esaslı anne kaya parçalarının zeminin çeşitli derinliklerindeki başkalaşım tabakaları içerisinde, hidrotermal etkilerle hidratlaşması neticesinde oluşmuş kıymetli bir taştır. Lületaşı ve benzeyen minerallere, Yunanistan’daki birtakım adalar, Moravya, Fransa, İspanya ve Fas ve Amerika’de de karşılaşılmaktadır.

Eskişehir şehrinin Karatepe, Sarıkavak, Türkmentokat, Gökçeoğlu köylerinde yer alan sahalarda, yüzeyle 300 metreyi aşan derinlikler içinde, içerisinde derbeder yumrular niteliğinde lületaşı yer alan başkalaşım katmanlarına karşılaşılır.

Arkeolojik emek harcamalar, lületaşının ortalama beşbin sene evvel bilindiğini ve farklı amaçlarla kullanıldığını ortaya koymuştur. Çağımızda Lületaşı süs eşyası ve bilhassa pipo imalatında tüketilmektedir. Ek olarak ışınım vakumlayıcı özelliğinden ötürü feza gemilerinde yalıtım malzemesi olarak tüketilir.

Bor Madenleri

Alan, bor cevheri bakımından de mühim rezervlere haiz olup, Kırka’da yer alan Tinkal cevheri, işlenerek %33 miktarında Borik Oksid (B2O3) elde edilmektedir. Perlit, Manyezit, Kalsedon, Krom, Toryum ve Torit Eskişehir’de yer alan öteki madenlerdir.

Akşam Yaşamı

Talebe şehri olan Eskişehir’de akşam yaşamı, tahsil-öğretimin etken olduğu evrelerde fazla canlıdır. Oluşturulan barlar ile beraber antik fabrikalar alanı akşam yaşamının merkezi vaziyetine ulaşmıştır. Eskişehir’de gençlere yönelik, canlı dinleti meydana getirilen barlar rağbet görmektedir. Canlı dinleti meydana getirilen bu barlarda çoğunlukla isim yapmış sanatçıların konser vermesi, doğa şehirlerden de alaka görmekte, etkinliklere katılım gerçekleştirilmektedir. Ek olarak bir hayli fasıl mekanı mevcuttur. Durumlar buluğluk merkezi içerisinde bir fazlaca kafe, bir şarap hanesi ve belediyeye ilişik bir tiyatro salonu barındırır. Kentin etken akşam yaşamı yaşanmış olan bölgelerden biriside adalar mevkiinde yer edinen mekanlardadır. Ek olarak İsmet İnönü caddesinde büyük ölçekli akşam kulüpleri yer almaktadır.

Ünlü Yiyecekleri

Kafkas, Katliam, Balkan muhacirleri yeme içme düzeninin meydana gelmesine katkılarda yer almıştır. Bir bakıma, muhtelif yeme içme alışmışlıkları bir ötekini etkileşmiştir. Kentin yiyecek çeşitlerinden birkaçı: Sütlü Ovmaç Çorbası, Haşhaşlı Dolama, Haşhaşlı Bükme, Toyga Çorbası, Göceli Tarhana, Islat Tarhana, Düğü Köftesi Çorbası, Kelem Dolması, Harşıl, Katlama Böreği, Mercimekli Mantı, Kuzu Sorpa, Üyken Börek, Kaşık Börek, Çiğbörek,Köbete, Sarıburma, Cantık, Kavurma Börek, Kıygaşa… Ek olarak met helvası ve nuga helvası ilin şahsına has damak tatlarındandır.

Odun Pazarı Haneleri: Odunpazarı mahallesinde savunma dibine alınan zamanı Osmanlı evleridir. Genel hatlarıyla arsayı tamamen kaplayan bahçesiz konutlar, yan bahçeli, arka bahçeli ve ön kısım bahçeli konutlar olarak planlanmıştır. Sıklıkla 2,bazı yönden 3 katlıdır. Son zamanların ananevi lekelerini taşıyan haneler akraba boyutu ve hayat deseni sebebiyle çok geniş tasarlanmıştır. Odunpazarı Haneleri Yaşatma Projesi kapsamında Beyler Sokak’ta yer alan 27 hanenin çatı ve dış cephe restorasyonu yapılmıştır. Yapılacak 2. Etap çalışmalarında 3 sokakta 13’ü zamanı yaratı özelliği taşıyan 37 binanın sağlıklaştırma ve restorasyon emek vermesi yapılacaktır. Emek harcamalar cevabında Eskişehir’e senede 250 bin gezgin, 5 bin benlik istihdam ve 50 milyon YTL’lik ekonomik girdi imkan tanıması planlanmaktadır. Yaşama geçirilmeye başlanan proje kapsamında Odunpazaraı 2008 senesi içerisinde 100 bin gezgin ağırlamıştır

sponsorlu bağlantılar

10 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler