Sponsorlu Bağlantılar

Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Erzurum ilimiz sert karasal iklimiyle dikkatimizi çekmektedir. Erzurum isminin nereden geldiğine dair birçok şehir efsanesi bulunmaktadır. Bu yazı dizimizde sizlere Erzurum ili adının nereden geldiğini sizlere aktarmak istiyoruz.

Ardı Rum kelimesinden gelir. Yani Rum toprağı demektir. Diğer bir rivayete göre de Selçuklular buraya Erzen-Rum demişlerdir. Erzen darı demektir. Şehir o zamanlar bir tahıl ambarı olarak kullanılmıştır.

Erzurum’un Bir Bölümü Karadeniz Bölgesindedir. Diğer bir bölümü ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Anadolu’da deniz seviyesinden 1959 metre yükseklikteki tek büyük yerleşim yeri olan Erzurum yüksek bir yaylanın güney batı bölümünde yer alır. Yerleşme alanı yer yer 2000 metreye kadar yükselen bir ova üzerinde bulunur. Bölge kuzeyde Dumlu, güneyde Palandöken Dağları ile çevrilmiştir. Buradan geçen İpek Yolu ve verimli ovaları bölgenin tarih boyunca yerleşme alanı olarak seçilmesinde önemli rol oynamıştır. Bu arada yer yer şiddetli depremlere maruz kalan şehir ve çevresi önemli ölçüde zarar görmüştür.

Erzurum il haritası

Erzurum ilini daha yakından tanımak için Erzurum tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Erzurum Tanıtım Videosu

[pro-player]http://www.youtube.com/watch?v=VJvtx296YZQ[/pro-player]

sponsorlu bağlantılar

20 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler