Sponsorlu Bağlantılar

Elazığ ilimiz özellikle tarihi yerleriyle dikkat çeken bir ilimizdir. Bu yazı dizimizde sizlere Elazığ gezilecek yerler ve Elazığ’ın nesi meşhur hususunda bilgi vermek istiyoruz. Eğer yolunuz Doğu Anadolu’ya düşerse Elazığ ilimizi görmenizi tavsiye ederiz. Şehri gezmeden önce gezilecek yerlerle alakalı detaylı bilgi edinmek için web sayfamıza gelin bir göz atalım.

Elazığ’ın Nesi Meşhur
Harput Kalesi

Harput Kalesi Urartular tarafından dikdörtgen bir plan üzerine kurularak yapılmış olan mimari yapıdır. Kale, iç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Şu anki Elazığ il sınırları içerisindedir. Rivayete göre yapımında kullanılan harca su yerine süt eklenmiştir bu nedenle Süt Kalesi olarak da adlandırılır. Kale şu günlerde restore edilmektedir. Fakat çoğu kişinin de bildiği ve sorduğu gibi Süt Kalesi’ndeki süt kullanılma sebebi su Kıtlığı olduğu içindir.

Elazığ Harput Kalesi

Elazığ Harput Kalesi

Keban Baraj Gölü
Keban Barajı, Keban ilçesinde, Fırat Nehri üzerinde, 1965-1975 yılları arasında inşa edilmiş olan elektrik enerjisi üretimi amaçlı barajdır. Beton ağırlık ve kaya dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 16.679.000 metreküp, akarsu yatağından yüksekliği 210,00 m, normal su kotunda göl hacmi 31.000,00 hektometre küp normal su kotunda gölalanı 675,00 kilometre karedir.

Keban Barajı

Keban Barajı

Buzluk Mağaraları
Elazığ-Harput’ta bulunur. Yazın çok soğuk, kışın ise içi çok sıcaktır. Mağarada 200 metreden aşağıya inilememiştir. Bir rivayete göre bir kadın mağaranın içine düşmüş ve daha sonra yine Elazığ’ın sınırları içinde bulunan Murat Nehrinden cesedi çıkmıştır. Ayrıca Türkiye’nin en kaliteli mermerlerinin o mağarada bulunduğu söyleniyor.

Buzluk Mağarası

Buzluk Mağarası

Hazar Gölü
Gölde karabalık ve aynalı sazan avlanır. Gölde konaklayan en yaygın kuş topluluklarını batağanlar ve sakarmekeler oluşturmaktadır. Hazar Gölü doğal sit alanı statüsündedir. Göl tabanında bulunan batık yapıların eski saray ve manastır kalıntıları olduğu sanılmaktadır. “Hazar Sulama Projesi” için santrale gölden su pompalanması nedeniyle göl seviyesinde oldukça ciddi bir düşüş yaşanmış ve kalıntıları su yüzeyine çıkmıştır. Su çekilmesinden dolayı ekosistemin bozulacağı tespit edilince su çekimine ara verildi. 2007 sezonunda kota sabit kalmıştır. Ancak geçen senelerden az olsa dahi kirlilik devam etmektedir. Aşırı ve kaçak avlanma önlenememektedir.

Hazar Gölü

Hazar Gölü

sponsorlu bağlantılar

12 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler