Sponsorlu Bağlantılar

Ege Bölgesi tarım ürünü çeşitliliği bakımından baş sıralarda yer alan bölgelerimizden birisidir. Ege Bölgesinde yetişen tarım ürünleri hem iç pazarda hem de dış pazarda en çok rağbet gören ürünler arasında yer almaktadır. Ülke ekonomisine tarımcılık yönüyle büyük katkısı olan bölgede tarımı geliştirmek adına çeşitli yatırımlar yapılmaya devam ediyor.

Ege Bölgesinde yetişen tarım ürünleri nelerdir konusunda bilgiye ihtiyacınız var ise makalemizin devamından bölgede yetişen ürünler hakkında başka hiçbir yerde bumlamayacağınız detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Yurt dışından getirilen birçok ürün bölgede yetiştirilme çabası içerisindedir. Özellikle mantar yetiştiriciliğinin bölgede arttırılması adına büyük yatırımlar yapıldığı bilinenler arasında yer alıyor. Yeni ürünlerde belirli bir seviyeye ulaşılması durumunda sizlere bu konular hakkında da bilgi verilecektir.

Ege Bölgesinde yetişen tarım ürünleri

Tütün: Türün sigara sanayisinin ham maddelerinden birisidir. Bölge topraklarının türün üretimine elverişli olmasından dolayı birçok kişi tütün yetiştiriciliği yapmaktadır. Ülke genelinde üretilen tütünün %50’lik kısmı Ege Bölgesinde üretilmektedir. Devletin tütün alımına kota koyması nedeniyle birçok kişi tütün üretimini terk edip başka ürünlere yönelmiş durumda. İlerleyen yıllarda bölgedeki üretimin daha da düşmesi beklenilmektedir.

Zeytin: Bu ürün Ege Bölgesinin en önemli ürünlerinden birisidir. Dünyanın en kaliteli zeytinleri Ege Bölgesinde yetiştirilmektedir. Bölgede üretilen zeytinlerin yağ oranı ve kalitesi yüksek olduğundan elde dilen ürünler yağ olarak kullanılmaktadır. Zeytin üretiminin yaklaşık olarak %53’lük kısmı Ege Bölgesinde yapılır.

Üzüm: Kıyı kesimlerin en tercih edilen ürünlerinden birisi olan üzüm özellikle şarap ve kuruyemiş sanayisinde kullanılmaktadır. Ülkemizin neredeyse tamamında yetişme alanı bulabilen bu ürün Türkiye genelinde %40’lık bir oranla Ege bölgesinin ülke genelinde 1. Olmasını sağlamıştır.

İncir: Akdeniz ikliminde kaliteli ürün elde edilen incir hem kuruyemiş hem de reçel sanayisinde kullanılan bir üründür. Ege Bölgesinde özellikle Aydın ilinde yüksek oranda üretilmektedir. %83’lük üretim kapasitesi ile ülke bazındaki üretimde 1. Sırada yer almaktadır.

Ege Bölgesinde yetiştirilen tarım ürünleri

Ege Bölgesinde yetiştirilen tarım ürünleri

Pamuk: Tekstil sanayisinin ham maddesi olan pamuk Akdeniz iklimiyle bağdaşmış olan bir endüstri bitkisidir. Dünya genelinde tekstil devi olmamızdan dolayı üretimine büyük önem verilmektedir. Türkiye genelinde gerçekleşen üretimin %40’lık kısmı Ege Bölgesinde yapılmaktadır.

Turunçgiller: Akdeniz ikliminde yetişme alanı bulan bir ürün olduğu için Ege Bölgesinin kıyı kesimlerinde yetiştirilmektedir. Değeri daha yüksek olan endüstri bitkilerinin bölgede yetişme alanı bulmasından dolayı Turunçgil üretimi sınırlı sayıdadır. Sınırlı sayıda olmasına rağmen ülkesel bazda üretimde 2. Sırada yer almaktadır.

Sebze: Bölgede sebze yetiştiriciliği de yapılmaktadır ancak çok geniş alanlara yayılmamaktadır. Bölgede üretilen sebzelerin büyük bölümü yine bölge içerisinde tüketilen ürünler arasında yer alıyor.

Haşhaş: Tıp alanında morfin imalatında kullanılan bu ürün özellikle Afyonkarahisar çevresinde yoğun bir şekilde üretilir. Kötü ellerde uyuşturucu madde üretimine neden olduğundan dolayı üretimi devlet kontrolünde sağlanmaktadır. Yasa dışı üretim yapan kişiler kanun karşısında yargılanır ve ciddi hapis cezaları alır.

Tahıllar: Buğday ve arpa bölgede üretilen başlıca tahıllarda. Karasal iklimin görüldüğü şehirlerde üretilen bu dürün Karasal iklimin aşırı hissedilmemesi nedeniyle az sayıda üretilmektedir. Bu ürünler yerine ekonomik değeri daha yüksek olan ürünler tercih edilmektedir.

Şekerpancarı: Afyon, Kütahya ve Denizli illerinde üretilen bu ürün ülkemize şeker kotası konulması nedeniyle her geçen gün önemini kaybediyor. Yönetimsel bir karar alınıp şeker üretimi arttırılırsa bu ürünün de üretimi artacaktır. Şekerpancarı artıklarında havyan küspesi elde edildiğinden dolayı hayvancılık sektöründe de en çok ilgi gören ürünler arasında yer alıyor.

Ege Bölgesinde yetişen tarım ürünleri genel olarak bu şekildedir. Sizlerde bu konu hakkında bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

11 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler