Sponsorlu Bağlantılar

“Duyunu umumiye nedir” ve “Duyunu umumiye idaresi ne zaman kaldırıldı” konulu makalemize hoş geldiniz. Osmanlı tarihi eğitimi alan takipçilerimizin neredeyse tüm eğitimleri boyunca duyacakları Duyunu umumiye idaresini inceledik. Duyunu umumiye idaresi hakkında henüz bir bilginiz yok ise makalemizde yer alan bilgilere göz atarak bu konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

BU YAZIDA OKUYACAKLARINIZ

Duyunu umumiye nedir?
Duyunu umumiye idaresi ne zaman kaldırıldı?

Duyunu umumiye nedir?

1872-1939 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu’nun dış borçlarını denetleyen kurum. II. Abdülhamit döneminde kurulmuştur. Sözcük, “Genel Borçlar” anlamına gelir. Düyun-u Umumiye kurulduğu yıldan itibaren, Osmanlı İmparatorluğu’nun ekonomik ve mali yaşamı üzerinde etkili bir rol oynamıştır.

Osmanlı Devleti 1850’li yıllarda komlu ülkelerden ekonomik çaresizlikten ötürü borç almaya başlamıştı. Osmanlı Devleti ilk dış borcunu Kırım Savaşı zamanında aldı. Zaman içerisinde aldığı borçları ödeyemeyen Osmanlı Devleti üzerinde borç veren ülkeler tarafından büyük baskı oluşmaya başladı. Borcunu tam anlamıyla ödeyemeyeceği anlaşılan Osmanlı Devleti bu durum üzerine Duyunu umumiye adı altında genel borçlar idaresini kurdu.

Duyunu umumiye idaresi ne zaman kaldırıldı?

1. Dünya savaşından sonra Avrupa yönetim yapısının değişmesi ve Anadolu halkının kurtuluş savaşını kazanması tüm dengeleri değiştirdi. Tüm bu durumlar Duyunu umumiye idaresinde de değişikliğe gidilmesine vesile oldu. Yeni kurulan hükümet Osmanlı borçlarını kabullendiğini ve kendi payın düşen miktarı en kısa zaman içerisinde ödeyeceğini açıkladı. Bunun üzerine kısmen de olsa Duyunu umumiye idaresinin yetkilerine son verildi. Duyunu umumiye idaresinin tamamen kaldırılması ise 1954 yıllarında oldu. Çünkü yeni kurulan Türk devleti Osmanlıda kalan borçları ancak bu tarihte ödeyebildi.

Duyunu umumiye ne zaman kaldırıldı

Duyunu umumiye ne zaman kaldırıldı

Sizlerde Duyunu umumiye idaresiyle alakalı bildiklerinizi makalemizi okuyacak olan diğer kişilerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

19 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler