Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı dizimizde dünya çapında ün yapmış olan ünlü türk kemacılarını siz değerli keman dostları ile paylaşmak niyetindeyiz. Aklımıza gelmeyen üstadlar varsa her birisinden özü dirleriz. Buyrun dünya çapında ün yapmış keman ustalarımızı beraber tanıyalım.

Hande Özyürek

10 yaşında ilk keman derslerine başladı. İlk olarak 1986’da Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda müzik öğrenimine başladı. 1989’da girdiği Kompozisyon Bölümü’nden 1995 yılında diplomasını aldı. 16 yaşında konservatuvar çerçevesince düzenlenen seçmeleri kazanarak orkestra eşliginde ilk solo konserini verdi.

1992-1995 yılları arasında eğitim gördüğü Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı 19 yaşında fakülte birincisi olarak bitirdi. 1996 ve 1999 yılları arasında Türk Eğitim Vakfı’ndan aldığı burs ile Detmold Müzik Akademisi’nden dereceyle mezun oldu.

2004-2006 yıllarında Saarbrücken Müzik Akademisi’nde Konzertexamen “Üstün Başarı” derecesiyle eğitim gördü.

Türkiye, Belçika, Almanya, İtalya ve Avusturya’da konserler veren Hande Özyürek, hem solo hem de oda müziği alanında konserler vermekte ve çalışmalarına Almanya’da devam etmektedir.

Mazlum Çimen

Bale ve keman sanatçısı, oyuncu. Aynı zamanda birçok film ve televizyon dizinin müziklerini yapmıştır. Halk müziği sanatçısı Nesimi Çimen’in oğludur.

İstanbul Devlet Konservatuarı’nda dört yıl keman eğitimi aldıktan sonra aynı okulun bale bölümüne geçti. Bu bölümden 1980/1981’de mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde bale sanatçısı olarak görev aldı ve halen bale sanatçılığına devam etmektedir. Babası Nesimi çimen ( Adana) gibi başarılı olmuştur.

Necip Celal Antel

İlk Türk tango bestecisidir. Bestelediği 11 tango, Türk tango dağarının en önemli eserlerindendir. Mazi, Özleyiş (Kemanımla Ona Bir Ses…) gibi tango parçaları en tanınmış eserleridir.

İstanbul’da dünyaya geldi. Nazır Mehmet Celalettin Bey’in oğludur. İlk müzik öğretmeni Tahir Sevenay idi. Bir hastalık sonucunda genç yaşta gözleri ileri derecede bozulunca tedavi için Almanya’ya gitti ve müzikle ilgisi orada derinleşti. Profesör Habermann’dan keman ve kompozisyon dersleri aldı. Yeteneği sayesinde pek çok sazı çalacak düzeye ulaştı.

Selim Giray

1970 Istanbul doğumlu Doç. Dr. Selim Giray, ABD’de aktif bir müzikolog, orkestra şefi, ve kemancıdır ve halen Pittsburg Eyalet Üniversitesi’nde keman, viyola ve orkestra şefliği profesörü olarak Southeast Kansas Senfoni Orkestrası ile PSU Oda Orkestrasının şefliğini yapmaktadır. Giray, 2000 ve 2003 yılları arasında ABD’nin en köklü okulları arasında sayılan Interlochen Yaz Kampı’nda öğretmenlik yapmıştır. Kemancı olarak, Giray dört kıtada konserler vermiş radyo ve televizyon programlarına katılmıştır. Solistliğinin yanı sıra, oda müziği konserleri ve resitaller de vermiştir. Halen, Ohio Light Opera Orkestrasının Başkemancı ve Yardımcı Şeflik görevlerini yapmaktadır, ve aynı operanın Albany Yayımevinden çıkan Mlle. Modiste [Bayan Modiste], Ruddigore, Patience ve El Capitan CD’lerinde başkemancı olarak yeralmıştır. 2010 yılında Edwin Mellen Basımevi’nin Alan Editorlüğü’ne atanmıştır.

Gülden Turalı

Gülden Turalı, Türkiye’nin ilk kadın başkemancısı ünvanına sahip müzisyendir.

Keman çalmaya 5 yaşında başladı. İlk keman derslerini Kazım Ülgen’den aldı, İstanbul Devlet Konservatuvarı Yüksek Bölümünde Liko Amar’ın sınıfından mezun oldu ve aynı yıl Münih Yüksek Müzik Akademisi’nin yüksek bölümüne kabul edildi. Önce Karl Freund, sonra da Wilhelm Stross ile çalışıp akademiyi bitirdi. Daha sonra Rudof Hindemith ile üç yıl yorum ve oda müziği çalışıp 1961 yılında yurda döndü ve eşi Teoman Turalı ile İstanbul’a yerleşti, daha sonra İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’na (İDSO) dönüşen İstanbul Şehir Orkestrası’na girdi, İDSO’da başkemancı ve konzertmeister oldu. Bu görevi 20 Ocak 2002’de kanser nedeniyle hayatını yitirinceye kadar sürdürdü.

Sanatçı ayrıca İstanbul Oda Orkestrası, Mimar Sinan Solistleri, Akbank Oda Orkestrası gibi oda orkestralarının başkemancılığını yapmıştır. Bir yaylı çalgılar dörtlüsü kurmuş ve gerek bu dörtlüyle gerekse solist olarak çok sayıda konser vermiştir.

1974-1992 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde keman öğretmeni olarak birçok tanınmış kemancı yetiştirmiştir.

2004 yılından bu yana Gülden Turalı anısına Mersin Üniversitesi tarafından genç ve çocuk yarşmacılara yönelik ulusal bir keman yarışması düzenlenmektedir.

Engin Gürkey

Müzik eğitimine 1976 yılında, İstanbul Belediye Konservatuvarı vurmalı çalgılar bölümünde Yücel Berrak ile başladı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan 1992 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi’nde öğretim elemanı olarak görev aldı. İ.Ü.D.K vurmalı çalgılar bölümünde Yüksek Lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı.

Gürkey Perküsyon Atölyesi’ni 2000 yılında başlattı. Atölye, Engin Gürkey Perküsyon Topluluğu ve Engin Gürkey Ensemble ile birçok konser ve festivale katıldı. 1992 yılında

İstanbul Vurmalı Çalgılar Topluluğu, 2006 yılında Türkiye’nin ilk ve tek kadın perküsyon topluluğu olan Zilli, yeni projesi Nabız’ı 2008 yılında kurdu.

Türkiye’de ilk defa İstanbul Mehmet zilleri tarafından 2003 yılında üretilip kendi adı verilen P-FX Hand and Stick zillerinin tasarımını yaptı.

Klasik vurmalı çalgılar, Türk, Latin Amerika ve Afrika vurmalı çalgılarını kullanıyor.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Yazılar

16 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc