Sponsorlu Bağlantılar

Dünya çapında ün kazanmış sanatçılar ele alınırken kesinlikle keman alanında kendisini kanıtlamış olan Türk asıllı sanatçılar ön plana çıkmaktadır. Dünya çapında ün kazanmış ünlü kemancılar ele alındığında karşımıza birçok isim çıkıyor. Keman enstrümanı ile ilgilenen kişiler bu alanda kendisini kanıtlamış olan kişileri merak ettiklerinden dolayı ünlü kemancılar kimlerdir konusunda bilgi vereceğiz.

Bu yazı dizimizde dünya çapında ün yapmış olan ünlü Türk kemancılarını siz değerli keman dostları ile paylaşmak niyetindeyiz. Aklımıza gelmeyen üstatlar varsa her birisinden özür dileriz. Buyurun dünya çapında ün yapmış keman ustalarımızı beraber tanıyalım.

Hande Özyürek: 10 yaşlarında keman eğitimi almaya başladı. İlk başlarda 1986 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarında müzik eğitimine başladı. 1989 senesinde girmiş olduğu Kompozisyon bölümünden 1995 senesinde başarılı bir şekilde mezun oldu. 16 yaşlarında konservatuar çerçevesince tertip edilen seçmelerde başarılı olarak orkestra eşliğinde ilk solo konserini verdi. 1992-1995 yılları aralığında tahsil görmüş olduğu Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarını 19 yaşlarında fakülte birincisi olarak tamamladı. 1996 ve 1999 yılları aralığında Türk Eğitim Vakfından almış olduğu burs ile Detmold Müzik Akademisinden dereceyle mezun oldu ve bu sayede kariyeri ciddi anlamda şekillendi. 2004-2006 senelerinde Saarbrücken Müzik Akademisinde eğitim aldı. Türkiye, Belçika, Almanya, İtalya ve Avusturya’da çok sayıda konserler verip müzik severler ile buluşan Hande Özyürek, hem solo aynı zamanda oda müziği alanında konserler vermekte ve çalışmalarını Almanya’da sürmektedir. Kendisi şuan dünyanın en ünlü kemancıları arasında yer almaktadır.

Mazlum Çimen: Kendisi bale ve keman alanında kendisi kanıtlamış olduğu gibi oyunculuk ile de ilgilenen oyunculuk alanındaki başarısı ile de tanınan bir kişidir. Bununla beraber bir hayli film ve TV dizinin müziklerini de yaptığı biliniyor. Halk müziği sanatçısı Nesimi Çimen’in evladıdır. İstanbul Devlet Konservatuarında dört sene keman öğretimi aldıktan sonrasında aynı okulun bale kısmına geçti. Bu bölümden 1981 senesinde başarılı bir şekilde mezun oldu. Aynı sene İstanbul Devlet Opera ve Balesinde bale sanatçısı olarak vazife aldı ve halen bale sanatçılığını sürmektedir.

Necip Celal Antel: Kendisi ilk Türk tango bestecisi olarak tanınmaktadır. Bestelediği 11 tango, Türk tango dağarının en mühim eserleri arasında yer almaktadır. Mazi, Özleyiş benzer biçimde tango parçaları en isim yapmış yapıtlarıdır. İstanbul ilinde hayata merhaba dedi. Nazır Mehmet Celalettin Bey’in evladıdır. İlk müzik eğitmeni Tahir Sevenay’dır. Bir rahatsızlık neticesinde genç yaşta gözleri ileri derecede bozulunca iyileştirme için Almanya’ya gitti ve müzikle alakası orada derinlemesine bir şekilde sürdü. Uzman Habermann’dan keman ve kompozisyon dersleri aldı. Kabiliyeti yardımıyla çok sayıda sazı çalacak düzeye vardı. Dünyanın en ünlü kemancıları denildiği zaman kendisinin ismi baş sıralarda yer almaktadır.


Tabi ki bu kemancılar dışında ön plana çıkan daha birçok kemancı bulunmaktadır ancak bizler sizlere akıllara gelen ilk isimleri sunmaya çalıştık. Eğer sizlerin daha iyi olduğunu düşündüğünüz kemancılar varsa bu sanatçıların isimlerini yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

16 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler