Sponsorlu Bağlantılar

Ağız kenarında ve dudak kenarında çıkan yaralar, insanın özellikle yemek yemesini ve konuşmasını ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Dudak ve ağız kenarında çıkan yaralara ne iyi gelir konusunu araştırdık ve sizlere pratik çözümler sunmaya karar verdik. Eğer bu tarz yaralar ile mücadele ediyorsanız ilgili yaralardan nasıl kurtulabileceğinizi sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Özellikle kış mevsiminde ağız kenarında çıkan yaralar başımızın belası olur. Ağız kenarında çıkan yaralar bazı kişilerde genetik bir sorun olduğundan yılın 365 günü ağız yaraları ile mücadele edilmesi gerekilebilir. Bu yazı dizimizde sizlere ağız kenarında çıkan yaralara neler iyi geleceğinden bahsetmek istiyoruz.

Ağız kenarında çıkan yaraların en büyük nedeni kişinin dengesiz ve yetersiz beslenmesidir. Genelde küçük yaştaki bireylerde görülen ağız yaralarında kurtulmak için çocuklara proteince zengin olan ve vitamin değerleri yüksek olan gıdalar verilmelidir. Nedir bu gıdalar derseniz süt, et, balık, kabuklu yiyecekler (fındık, fıstık gibi), yumurta, meyve ve yeşil sebze diyebiliriz. Tıp dünyasının bu tip yaralara kesin bir önerisi yok. Sanırım bunun temel nedeni bu tip yaraların kısa sürede iyileşmesidir. Ağız kenarında çıkan yaraların ağrı yapması durumunda ağrı kesici kullanmanız ağrınızın bir nebzede olsa dinmesini sağlayacaktır. Yaraların çatlaması durumunda ise içerisinde alkol barındırmayan doğal yumuşatıcılar kullanmanızda fayda var.

Ağız ülserleri stres, çok fazla çalışma, öğrenim ve sinir bozukluğu sebebi ile meydana gelebilir. Yalnız başına yahut toplu görünmekle beraber çapları ortalama 1 santimetreyi bulabilir, merkezi sarı renkli olan kırmızıya yakın bir renkte olan yaralardır. Bunun haricinde ağız kenarındaki bu yaralar bazen inflamatuvar bağırsak rahatsızlığı yahut buğday, çavdar, arpa ve yulafta yer edinen glütene karşı meydana gelen bir alerji sebebi ile veya florüre karşı olan bir sıhhat probleminden meydana gelebilir. Bu yaralara bedendeki demir yetersizliği de sebep oluyor olabilir. Bu şekilde hallerde kan testi yaptırmanız icap eder.

Sızıyı dindirmek ve iyileşmeyi süratlendirmek için, her 2 saatte bir çinko ve C vitamini ihtiva eden tabletler emilebilir. Şayet yaralarınız çok fazla sızılı ise geçici olarak da olsa karbonat ile yara üstüne pansuman uygulayabilirsiniz. Eczanelerde satışa sunulan birtakım gargaralar da uygun ücrete size lüzumlu hizmeti sunacaktır.

Dudak ve ağız kenarında çıkan yaralara ne iyi gelir konusunda sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Eğer sizler de dudak ve ağız yaralarını geçirmek için farklı yöntemler biliyorsanız bu yöntemlerinizi insanların faydalanması adına bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

19 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler