Sponsorlu Bağlantılar

Dostlukla ilgili deyimler ve dostlukla ilgili atasözleri konulu makalemize hoş geldiniz. Şüphesiz etrafımızda bulunan en değerli varlıklardan birisi de dostlarımızdır. Dünden bu güne atalarımızdan bizlere miras olarak kalmış olan “dostlukla ilgili deyimler” ve “dostlukla ilgili atasözleri” nelerdir sorusunu kendimize sorduktan sonra elimize geçen bilgileri dost canlısı takipçilerimizle paylaşmak istedik. Yazımızın devamından bu konuyla alakalı detaylı bilgi edinebilirsiniz.

“Dostlukla İlgili Deyimler Atasözleri”

– Adam adama yük değil, can gövdeye mülk değil (Adam adama yük olmaz).

– Yoldan kal, yoldaştan kalma: Yolculukta insanın başına türlü işler, sıkıntılar, belâlar gelebilir. Bunların halledilmesi içinde bir insana gerek duyulur. Bu gereklik, yolculukta candan bir arkadaşın önemini büyük kılar. Dolayısıyla insan, candan bir yol arkadaşı bulabilmek için hareketini erteleyebilir.

– Dosta düşmana karşı: Ele güne karşı, dostları üzmemek, düşmanları sevindirmemek.

– Dostlar alışverişte görsün (diye): Sırf gösteriş olsun (diye) iş görüyor densin (diye).

– Dostlar başına: Dostlar da buna benzer sevindirici durumları yaşasın.

– Dostlar başından (dostlardan) ırak: Dilerim, dostlar böyle kötü durumlara düşmesin.

– Dostlar şehit biz gazi: “Özveriyi başları yapsın, sonuçtan biz yararlanalım” diye düşünen kimselerin bencil tutumunu alay yollu anlatır.

– Dost acı söyler: Yakın dostlar, kusurumuzu düzeltmemiz için doğruyu söylemeyi borç bilirler. Doğru ise bize acı gelir.

Dostluk Mesajları

– Dost ağlatır, düşman güldürür: Gerçekleri dile getirdiğinden, iyiliğimizi istediğinden, dostun sözü gücümüze gider: düşman ise aslında gerçekleri anlatmayan gönül okşayıcı sözlerle konuşur.

– Dost başa bakar, düşman ayağa: Dost, yükselmesini görmek istediğini başımıza, düşman ise kaymasını beklediği ayağımıza bakar. Temiz giyinip kuşanmanın gerekliliğini anlatır.

– Dost bin ise azdır, düşman bir ise çoktur: Dostlarını olabildiğince çoğalt. Düşmanlarını olabildiğince azalt.

– Dost, dostun ayıbını yüzüne söyler: Dost olan, ayıbımızı arkamızdan, başkasına söyleyerek kovuculuk etmez, ayıbımızı yüzümüze karşı söyler.

Sizlerde dostlukla alakalı bildiğiniz deyimler ve atasözlerini yorum yaparak tüm takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

16 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler