Sponsorlu Bağlantılar

Doğal afetler nelerdir ve Doğal afetler listesi konulu makalemize hoş geldiniz. Yüce Allah’ın biz insanlara uyarı amaçlı verdiği düşünülen doğal afetleri sizler için araştırdık. Web sayfamızdan ülkemizde görülen doğal afetler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Bu doğal afetlerin büyük kısmı can ve mal kaybına neden olmaktadır. Ülkemiz insanının doğal afetlere maruz kalmamasını temenni ederiz.

Doğal Afetler Nelerdir | Doğal Afet Listesi

Doğal Afet Nedir? Yerleşim, üretim, altyapı, ulaşım, haberleşme gibi genel hayatın zorunlu vasıtalarını bozacak ölçüde aniden ve belirli bir süreç içerisinde meydana gelen doğal yer ve hava hareketleridir.

Deprem: Yer kabuğunda meydana gelen çökmeler sonucunda oluşan ve genel olarak büyük can ve mal kaybına sebep olan en büyük doğal afetlerden birisidir. Ülkemizin 3. Ve 4. Jeolojik zamana ait toprakları olmasından dolayı çok sayıda yıkıcı deprem görülmüştür ve yeni depremlerin görülme ihtimali yüksektir.

Su Baskını (seller): Su baskını yani sel olaylarının büyük bir bölümü iç Anadolu bölgesinde görülmektedir. Kayaçların suyu emme özelliğinin az olması ve kanalizasyon çalışmalarının kötü olmasından dolayı kısa sürede ve bol miktarsa yağmur yağması sonucunda sel vakalarına rastlanır.

Doğal Afet

Doğal Afet

Kaya Düşmesi: Kaya düşmesi eğim ve engebenin çok olduğu yerlerde görülen doğal afettir. Özellikle Karadeniz bölgesinde falezli yapıların çok olmasından dolayı bu bölgede kaya düşmesi doğal afetine sıklıkla rastlanır.

Toprak Kayması: Toprak kayması bol yağıl alan ve eğimin yüksek olduğu yerlerde görülen doğal afettir. Ülkemizde en çok doğu Karadeniz bölgesinde görülür. Bazı zamanlarda köyün üzerine toprak yığılması sonucunda can ve mal kayıpları yaşanır.

Çığ: Çığ olayları doğu Anadolu bölgesinde sıklıkla görülen doğal afettir. Yerleşim yerlerinin çığ olma ihtimali olan yerlere uzak kurulmuş olması sayesinde can ve mal kaybı yaşanmamaktadır. Normal şartlarda çığ doğal afetinin öldürücü etkisi vardır.

Kuraklık: Karasal iklim alanının büyük olduğu ülkemizde Basra körfezinden gelen hava dalgasıyla yılın büyük bölümünde kuraklık görülür. Kuraklık içme su sıkıntısına neden olduğu gibi sebze ve meyve fiyatlarının artmasına neden olur.

Fırtına, Kasırga, Tayfun, Tornado: Tropikal iklim kuşaklarında daha çok görülen bu olaylara ülkemizde çok rastlanmamaktadır.

Tsunami: Deniz içerisinde deprem olması ve deniz alt katmanlarında çökme meydana gelmesi sonucunda dev dalgaların oluşup şehri yutması olayına denilmektedir. Okyanusa kıyısı olan ülkelerde sıklıkla görülür.

Volkan Patlaması: Ülkemizde aktif volkan bulunmadığından volkan patlaması doğal afetine rastlanmaz. Volkan patlaması küresel ısınmaya neden olan en büyük olaylardan birisidir.

sponsorlu bağlantılar

14 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler