Sponsorlu Bağlantılar

Doğunun Paris’i olarak nitelendirilen Diyarbakır ilimizi sizler için inceledik. Bu yazı dizimizde sizlere Diyarbakır gezilecek yerler ve Diyarbakır nesi meşhur hususunda bilgi vermek istiyoruz. Eğer ziyaret çizelgeniz arasında Diyarbakır da yer alıyorsa web sayfamıza göz atamanızda fayda var.

Diyarbakır’ın Nesi Meşhur
Diyarbakır Karpuzu

Şehir halkının özellikle yaz mevsiminde en çok yetiştirdiği tarımsal üründür. İri, bol sulu ve lezzetli oluşuyla dünden bu güne Diyarbakır karpuzunun tadı dillere destan hale gelmiştir. Diyarbakır gezinizi yaz mevsiminden gerçekleştirecekseniz Diyarbakır karpuzunu yemeden şehirden çıkmamanızı tavsiye ederiz.

Diyarbakır-Karpuzu

Diyarbakır-Karpuzu

Malabadi Köprüsü
Malabadi Köprüsü dünyada taş köprüler içerisinde kemeri en geniş olandır. Köprü, Diyarbakır il sınırları içerisindedir. Kemerin her iki yanında, iç tarafta kervan ve yolcular tarafından, özellikle kışın zorlu günlerinde barınak olarak kullanılan iki oda bulunmaktadır. Köprü nöbetçileri tarafından da kullanılan bu odaları daha önceleri dehlizlerle yolun dipleri ile bağlantılı olduğu, gelen kervanların ayak seslerinin bu dehlizler vasıtası ile daha uzaklarda iken duyulduğu söylenir.

Malabadi Köprüsü

Malabadi Köprüsü

Diyarbakır Surları
Çin Seddi’nden sonra en uzun sur olması ile ünlenen Diyarbakır Surları 5,5 km uzunluğunda ve 7-8 m yüksekliğinde. M.Ö. 349 yılında Bizans İmparatoru Costantinus tarafından yenilenen surların yapılış tarihi tam olarak bilinmiyor. 16 kalesi ve 5 çıkış kapısı olan siyah bazalt surlar, kentin en ilgi çekici yeri. Ortaçağ askeri mimarisinin muhteşem örneğini oluşturan bu surlar yazıtlar ve kabartmalarla süslenmiş.

Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları

Behram Paşa Camii
Diyarbakır valiliği yapan Behram Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış Osmanlı eseridir. Caminin yapımına 1564 yılında başlanmış ve 1572 yılında yapımı sona ermiştir. Giriş kapısının üstündeki sağ ve sol sahanların ters düzeninin bugünkü inşaatlarda kullanılan modern sıkıştırma usulünün günümüzden 400 sene önce taş inşaatına uygulanması suretiyle yapılması bilim adamlarının dikkatini çekmekte ve takdirini kazanmaktadır.

Behram Paşa Camii

Behram Paşa Camii

sponsorlu bağlantılar

20 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler