Sponsorlu Bağlantılar

Diyaliz makinesi ne işe yarar ve diyalize nasıl bağlanılır konulu makalemize hoş geldiniz. Bu yazı dizimizde sizlere insanlar diyalize neden bağlanır hususunda bilgi vermek istiyoruz. Diyaliz makinesi genel olarak böbrek yetmezliğinden dolayı çeşitli hayati problem yaşayan hastaları hayata bağlamak için kullanılan günümüz teknolojisiyle üretilmiş olan bir cihazdır. Genel olarak ülkemizde organ nakli yaygın olmadığı için birçok hasta nakil için organ bulmadığından dolayı diyaliz makinesine bağlı olarak yaşam sürdürmektedir.

Böbrek yetmezliği çeken hastaların vücudunda dolaşan kan zaman içerisinde kirlenir ve içerisinde zararlı maddeler birikir. Böbrek işlevsel özelliğini yerine getirmediğinden dolayı zaman içerisinde bu durum ilgili kişinin hayatını yitirmesine neden olabilir. İşte bu evrede diyaliz cihazı devreye girer ve böbreğin yapması gereken tüm işlevleri yerine getirerek kişinin kanını temizleyip aktif şekilde kullanılabilecek hale getirir.

Diyaliz makinesi pahallı bir makine olduğundan ötürü diyalize bağlanma gereksinimi duyan hastalar devletin açmış olduğu diyaliz merkezlerinden yararlanmaktadır. Hasta nakli bazı durumlarda zor olduğu için devlet diyaliz hastalarına servis hizmeti de sunuyor. Diyaliz makinesi hastaya dış bağlantı olarak bağlanır ve hastanın tüm kanını makine içerisine çekerek temizledikten sonra temizlenen kanı hasta vücuduna tekrardan pompalar. Diyaliz makinesinin genel olarak çalışma prensibi budur.

Sigara ve alkol böbreğin en büyük düşmanlarından birisidir. Diyaliz hastalarının %70’lik kısmı sağlıklı olduğu zamanlarda yüksek sigara ve alkol kullanarak bu hastalığı yakalanmıştır. Ayrıca şeker hastalarının büyük kısmında da böbrek yetmezliği görülmektedir. Hepinize sağlık kokan uzun bir yaşam dileriz. Diyaliz makinesiyle alakalı aklınıza takılanları yorum yap kısmından bizlere sorabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

13 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler