Sponsorlu Bağlantılar

Bir zamanların en popüler mühendislik dallarından birisi olan makine mühendisliği önemini yitirmeye hızlı bir şekilde devam ediyor. Ülkemizde özel sektörde ve devlette çalışan makine mühendislerinin maaşları yerinde sayıp artış göstermediğinden dolayı bu mühendislik dalı sadece kendi işini kurmak isteyen kişilerin rağbet gösterdiği mühendislik dallarında birisi haline geldi.

sponsorlu bağlantılar

Neredeyse her üniversitenin bünyesine sırf yüksek harçlardan kar sağlamak adına makine mühendisliği bölümün açılması arz talep dengesini bozmuş durumda. Özel sektörde çalışmaya yeni başlamış olan bir makine mühendisinin 1250 TL ile işe başlaması mühendisliğin ayaklar altına alındığının bir göstergesidir. Daha yüksek maaşlara çalışan mühendis sayısı epeyce fazladır ancak bu kişilerin kendilerini yetiştirmiş ve özel yetenekleri olan kişiler olduğunu bilmenizi isteriz.

Ülkemizde ARGE yani araştırma geliştirme olayının yok denilecek kadar olması mühendislerin amele çavuşu olarak sektörde yer almasına neden olmaktadır. Dış ülkelerden alınan teknolojinin geliştirilmemesi ve her şeyin hazır olarak temin edilmesi mühendislik mesleğini öldüren en büyük nedenlerin başında yer alıyor. Ayrıca bu durumun oluşmasına kalitesiz eğitimin de neden olduğu bilinmektedir.
Makine mühendisi maaşlarıDevlette makine mühendisi maaşları özel sektöre nazaran daha iyi durumda ancak KPSS alımlarının yetersiz oluşu puanların bir hayli yükselmesine neden olduğundan sınavdan yüksek puan almak adına 1 yıl kesintisiz olarak KPSS sınavına çalışmanız gerekmektedir. Şuan devlet bünyesinde yer alan bir makine mühendisi minimum 3200 TL maaş almaktadır. Maaş birçoğunuza cazip gelebilir ancak emin olun sınavdan 90 puan ve üstü olan bir puan elde etmediğiniz sürece alımlar az olduğundan dolayı bir kuruma atanmanız bir hayli zordur.

Bu sorunu çözecek olan tek kurum ÖSYM’dir. Açılan makine mühendisliği bölümlerinin büyük kısmını kapatarak arz talep dengesinin oturması kesinlikle sağlanmalıdır. Emin olun 1500 TL maaş kazanmak için makine mühendisi ya da başka alanda bir mühendis olmanıza gerek yoktur. Onca sene kafa patlatıp saçlarınızı dökmek yerine bir işletmede alanında uzman bir ustabaşı olarak daha fazla maaş alabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Eğitim

15 Yorum Yapılmış.

 1. yasemin diyor ki:

  arkadaslar ben lise 3 e gectim makine mühendisi olmak cok istiyorum maasıda güzel fakat kızlar için uygun bir meslek mi ne olur yardımcı olun dayım güzel bir meslek yaparsın bu işin kızı erkegi yoktur diyor sizce dogru mu ve konya selcuk üniversitesi istiyorum ordan mezun olsam hemen işe baslar mıyım ?

 2. ismail şen diyor ki:

  Hocam 17 temmuz 2011 de bu yazıyı yazmışsın, ben şu an kitte çalışıyorum, o zamki kitteki maaşım 2580 tl idi, yani devletteki maaş 2100 demek tam doğru değil, ayrıca bir kaç üniversite dışında 2011 yılında 2 bin küsürle işe başlayan makine mühendisi görmedim. Üstelik benim kurumunda her 6 senede bir kıdem tazminatı alırsın. Üstelik iki yılda bir yükselme sınavı olur. Vede lojmanda oturuyorum yani kirada vermiyorum. Kızımda devletin kreşine gidiyor. Bunlarıda ek kazanç düşünün. Devlette çalıştığım için kendimi şanşlı hissediyorum, çünkü dışarda arkadaşlarımın çalışma şartları gerçekten iyi değil.

 3. serhat çakmak diyor ki:

  ben ileride makine mühendisi olmayı istiyorum ancak ne kadar maaş aldıgını bilmiyorum

 4. yunus emre diyor ki:

  ben bu sene sivas cumhuriyet üni. mak. müh kazandım acaba bu üni mezun olduktan sonra iş bulma imkanım nedir şimdiden teşekkür ederim. birde kendi bölümm de uzmanlaşmm gereken bir dal söylersenz sewinirim tesekkürler…

 5. servet diyor ki:

  izmirde makine mühendisliği okuyorum okul bitince makine tasarım alanına kaymak istiyorum bunla ilgili fikrinizi alabilir miyim?

 6. Mertkan diyor ki:

  Abant izzet baysal üni . Makine mühendisliği okuyorum okulu bitirince devletemi girmeye ugrasıym kpssyle yoksa özel sektördemi sansımı deniym öneriniz nedir

 7. Emre diyor ki:

  fırat üniversitesınden mezun olunca iş bulma olasılıgı ne olur?

  • uğur diyor ki:

   FIRAT ÜNİVERSİTESİ makine mühendisliği olarak ilk 3 e girecek düzeyde bir üniversite şuanda ilk 5 te bildiğim kadarıyla son yıllarda ismini sıkça duyurmakta %100 iş bulursunuz saygılarımla …

 8. Mühendis diyor ki:

  Almanya’da makine bölümünde okuyorum ve egitimimi tamamladiktan sonra Türkiye’ye geri dönüs yapmak istiyorum. Tercih edecegim iller Izmir, Ankara veyahut Kocaeli. Ancak fazla bilgi sahibi degilim ve mezun olduktan sonra 3 yil deneyim kazanmak icin Almanya’da mi yoksa Türkiye’de mi calissam daha dogru olur? Türkiye’de en cok hangi alanlarda mühendis araniyor? Agirligimi hangi alandan yana kullansam diye düsünüyorum.

  • mesut diyor ki:

   Bir makina muhendisi olarak soruna cevap vermeye calisicam.Oncelikle Turkiye’ye gelmeden is tecrubesi yapabilmen Almanya’da cok onemli seni 1-0 onde baslatir.Ikincisi Ingilizce cok onemli Almanca ile birlikte ise girme ihtimalin iyi bir firmada cok fazla arttirir.Su anda Turkiye’de one gecen sektorler otomotiv,plastik sektorleri.En cok ise girme orani yuksek olan muhendislikler su anda endustri,elektrik-elektronik,makina tabiki bunun haricindeki muhendisliklerde is bulmakta ancak bu dallardan daha fazla aranmakta.Gelelim dezavantaja turkiye’de cok fazla muhendis var bir ise senle beraber 500 kisi basvurmakta.Kolay gelsin diyelim.

  • mustafa diyor ki:

   ısıtma sogutma havalandırma alanlarında en cok acık varf

 9. KeMaL GöZüToK diyor ki:

  Mrb. BeN LiSe Son öĞReNCiSiYiM Ve MaKiNa MüHeNDiSLiĞi BöLüMüNü iSTiYoRuM. MaKiNa BöLüMü HaKKıNDa BiRKaÇ BiLGi aLMaK iSTiYoRuM BaNa YaRDıMCı oLuRSaNıZ ÇoK SeViNiRiM…

  • hasan yüce diyor ki:

   Yıldız Teknik, İtü , Odtü gibi okulların internet sitesinden Makine Mühendisliği bölümünün ders içerikleri hakkında bilgi alabilirsin.
   Okulun ilk yılında Matematik – Fizik gibi servis dersleri dışında mesleki olarak Teknik Resim ve Bilgisayar Destekli Teknik Resim gibi 2 ve 3 boyutlu tasarım becerisi kazandırmaya yönelik derslerin yanında Temel Bilgisayar Programlama – Matlab gibi derslerde gösterilmektedir.
   1.yıl bahar döneminden başlamak üzere 2. ve 3. sınıflarada sarkacak bir şekilde Statik , Dinamik , Akışkanlar Mekaniği , Termodinamik gibi derslerle Fiziğin büyülü dünyasına geçiş yapılır.
   4. yarıyıl sonunda seçtiğiniz alana göre de bunlar (Enerji – İmalat- Isı – Kontrüksiyon olabilir) dersler çeşitlilik kazanır.
   Okunması zor bir bölümdür. Eğer Fizik den hiç haz etmiyorsanız , bilgisayar başında çizim yapmak size bir işkence gibi geliyorsa seçmeden önce bir kez daha düşünün.
   Ama Makine Mühendisliği neredeyse bütün mühendisliklerin temelidir.Ve iyi bir Makine Mühendisinin iş bulamayacağı hiç bir alan yoktur.

 10. Özcan Demiroğlu diyor ki:

  peki normal bir sektörde maaşlar nasıl?

16 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc