Sponsorlu Bağlantılar

Bir zamanların en popüler mühendislik dallarından birisi olan makine mühendisliği önemini yitirmeye hızlı bir şekilde devam ediyor. Ülkemizde özel sektörde ve devlette çalışan makine mühendislerinin maaşları yerinde sayıp artış göstermediğinden dolayı bu mühendislik dalı sadece kendi işini kurmak isteyen kişilerin rağbet gösterdiği mühendislik dallarında birisi haline geldi.

Neredeyse her üniversitenin bünyesine sırf yüksek harçlardan kar sağlamak adına makine mühendisliği bölümün açılması arz talep dengesini bozmuş durumda. Özel sektörde çalışmaya yeni başlamış olan bir makine mühendisinin 1250 TL ile işe başlaması mühendisliğin ayaklar altına alındığının bir göstergesidir. Daha yüksek maaşlara çalışan mühendis sayısı epeyce fazladır ancak bu kişilerin kendilerini yetiştirmiş ve özel yetenekleri olan kişiler olduğunu bilmenizi isteriz.

Ülkemizde ARGE yani araştırma geliştirme olayının yok denilecek kadar olması mühendislerin amele çavuşu olarak sektörde yer almasına neden olmaktadır. Dış ülkelerden alınan teknolojinin geliştirilmemesi ve her şeyin hazır olarak temin edilmesi mühendislik mesleğini öldüren en büyük nedenlerin başında yer alıyor. Ayrıca bu durumun oluşmasına kalitesiz eğitimin de neden olduğu bilinmektedir.
Makine mühendisi maaşlarıDevlette makine mühendisi maaşları özel sektöre nazaran daha iyi durumda ancak KPSS alımlarının yetersiz oluşu puanların bir hayli yükselmesine neden olduğundan sınavdan yüksek puan almak adına 1 yıl kesintisiz olarak KPSS sınavına çalışmanız gerekmektedir. Şuan devlet bünyesinde yer alan bir makine mühendisi minimum 3200 TL maaş almaktadır. Maaş birçoğunuza cazip gelebilir ancak emin olun sınavdan 90 puan ve üstü olan bir puan elde etmediğiniz sürece alımlar az olduğundan dolayı bir kuruma atanmanız bir hayli zordur.

Bu sorunu çözecek olan tek kurum ÖSYM’dir. Açılan makine mühendisliği bölümlerinin büyük kısmını kapatarak arz talep dengesinin oturması kesinlikle sağlanmalıdır. Emin olun 1500 TL maaş kazanmak için makine mühendisi ya da başka alanda bir mühendis olmanıza gerek yoktur. Onca sene kafa patlatıp saçlarınızı dökmek yerine bir işletmede alanında uzman bir ustabaşı olarak daha fazla maaş alabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

17 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler