Sponsorlu Bağlantılar

Çıban genel olarak vücudun herhangi bir yerinde çıkan, içerisi irin yani iltihap dolu olan şişkinliklerdir. Çıbanların büyük bölümü deri üzerinde çıksa da özellikle mide de çıkan çok sayıda çıban türü bulunmaktadır. Çıban denilen içi iltihap dolu şişkinlikler Stafilokok adı verilen bakterinin etkisiyle çıkmaktadır. Bu bakteri neredeyse her yerde yaşama imkanı bulabilen bir bakteri türüdür. Yazımızın devamından çıban neden çıkar ve çıban nasıl tedavi edilir hususunda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Çıban neden çıkar, çıban nasıl tedavi edilir
[toc class=”toc-right”]

Çıban nasıl oluşur

Stafilokok adı verilen bakteri kıl köklerinden vücut içerisine giriş yapar. Bu mikrop üreyebilmek adına en yakın yağ bölgesine ulaşmaya çalışır. Yağlı bölgeye ulaşan Stafilokok bakterisi gerekli şartlar oluştuktan sonra bu kısımda üremeye başlar. Stafilokok bakterisi kendini çoğalttığı zaman akyuvarlarla savaşmaya başlar. Bu savaş sonucunda kazanan taraf olmaz ve her iki tarafta yaşamını yitirir. Bu yaşam yitirme olayı sonucunda bir birikim oluşur ve bu artıklar sonucunda içi iltihap dolu olan çıbanlar meydana gelir. Çıkan çıban eğer yüz bölgesindeyse en kısa zaman içerisinde uzman bir doktor tarafından müdahale edilerek alınmalıdır. Özellikle ağız bölgesinde çıkan çıbanlar kansere dönüşme riski olduğundan ötürü en tehlikeli çıban türleri arasında yer almaktadır.

çıban neden çıkar, çıban nasıl tedavi edilirÇıban Belirtileri

Çıban çıkacak olan bölgede gözle görülür bir kızarma meydana gelir. Çıbanın oluşmaya başladığı bölgede ağrı oluşur ve kişi bu durumdan rahatsız olmaya başlar. Ayrıca çıban oluşmaya başladığı dönemden itibaren ilgili bölgenin ateşlenmesine neden olur. Ayrıca birden bire kilo vermeye başladıysanız bu durumda çıban çıkmasına neden olabilir.

Çıban Nasıl Tedavi Edilir

Çıban oluşmaya başladığından itibaren çıbanın daha fazla yayılması için çıbanlı bölge hijyenik tutulmalıdır. Gün içerisinde belirli periyotlarda bu bölge gazlı bez aracılığıyla temizlenmelidir. Çıban genelde kendisi patlar ve yok olur. Eğer çıban patlayıp yok olmadıysa ameliyat ile alınmalıdır. Eğer çıbana müdahale edilmezse daha kötü yaraların oluşması gözlemlenebilir. Çıbanın tedavisinde genel olarak antibiyotik iltihap kurutucu ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlardan olumlu sonuç alınamaması durumunda cerrahi müdahale ile çıban temizlenir.

Çıban nasıl çıkar ve çıban nasıl tedavi edilir konusunda aklınıza takılanları yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

18 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler