Sponsorlu Bağlantılar

Her nefis ölümü er ya da geç tadacaktır. İslam dinine göre ölen kişilerin yıkanması ve yıkandıktan sonra kefenlenip gömülmesi gerekmektedir. İslam dini Peygamber efendimize tebliğ edilince ölen kişiye yapılacak işlemler de kendisine ulaştırılmış ve Peygamber efendimiz de insanlara ölen kişileri nasıl yıkayıp kefenleyeceğini öğretmiştir. Özellikle imam olmayan köylerde yaşayan insanların bazıları hayatını kaybeden kişileri nasıl yıkayıp kefenleyeceklerini bilmediklerinden dolayı sizlere cenaze nasıl yıkanır ve ölü nasıl kefenlenir konusunda bilgi vereceğiz.

Ölen vücut tez zamanda gömülmek istediğinden dolayı ölen kişi vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde İslam dinine uygun olarak yıkanıp kefenlenmeli ve ardından gömülmelidir. Ölen kişi öncelikle ayakları kıbleye gelecek şekilde yatırılır. Temiz ve ılık olan su ile sabun kullanarak yıkanır. Ölen kişinin kötü koku oluşturmaması adına güzel sokular veren maddeler sökülür. Ölen erkekleri erkekler, ölen kadınları ise kadınların yıkaması gerekmektedir. Ölen kişi yıkanırken mahrem yerleri örtülmelidir. Yıkamaya besmele ile başlanmalı ve örtme mevzusuna özen gösterilmelidir. Ölen kişinin tırnakları uzunsa tırnakları kesilir. Mahrem bölgesinde kıllanma söz konusu ise ölen kişinin mahrem yerleri temizlenir. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra da cenaze kefenlenip gömülecek konuma getirilir.

Ölen kişi nasıl yıkanır ve kefenlenir konusunda kilometrelerce yazı yazılsa da insanlar bu uygulamanın nasıl yapılacağını anlamakta zorluk çekmektedir. Bu nedenden dolayı sizlere ölü nasıl yıkanır ve kefenlenir konusunda hazırlanmış olan güzel bir videoyu paylaşmak istiyoruz.

Ölü nasıl yıkanır ve kefenlenir konusunda illaki sizlerin de bildiğiniz önemli hususlar vardır. Ölü yıkamak İslam dini açısından önemli olduğundan dolayı sizlere de insanların hataya düşmemesi adına bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

14 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler